zBLOGowani.pl
Blog > Komentarze do wpisu
O terapeutycznych właściwościach komedii francuskich na przykładzie "Jeszcze dalej niż północ"

We wtorek niedośmiech był stanem trwałym (och! autorze bloga! cóż znaczy ten niedośmiech wobec tego, który w upalne niedzielne popołudnie wczorajsze za gardło nas chwycił? cóż znaczy?). Kino wydawało się mieć własności terapeutyczne (wówczas). Komedia była francuska: komizm słowny, sytuacyjny i postaci zawierała*. Kompozycja wzorowa. Zestaw gagów smaczny. W końcu miliony Francuzów nie mogą się mylić (w kwestiach filmowych oczywiście). Pomogło.

Można inaczej: film dotyczył problemu mobilności urzędników służby cywilnej niższego szczebla we Francji. Ściśle rzecz biorąc - przesuwania naczelników poczty z regionów południowo-wschodnich w regiony północne. Doskonale ukazywał mechanizm temporalności ścieżki kariery oraz niedogodności związanych z jej planowaniem (kwestia rozłąki z rodziną, zmiany klimatu).

(Jeszcze inaczej: wakacje na południu doceniam, mimo wszystko człowiekiem północy się czuję. Bliższa mi cegalstość i gotyckość, chociaż od frytek z majonezem wolę anchois i oliwki).

*Warto przyjrzeć się bliżej tajemniczemu wujkowi w ciemnym pokoju, by dostrzec w nim dawnego przełożonego żandarma z Saint Tropez.


poniedziałek, 14 lipca 2008, kozmo1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/07/14 20:08:17
A jeszcze dalej na północ- frytki z octem jedzą...
-
2008/07/14 20:24:15
Gdzie? bleee...
-
2008/07/16 22:37:56
na Zielonej Wyspie, jadłam je tam wraz z IT stażystami