zBLOGowani.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Marek Radziwon, Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie, WAB 2010

 

Zarzekałem się, że żadnej biografii Jarosława czytać nie będę. Że wolę go bezpośrednio z listów, dzienników i wierszy. Jednak kupiłem, i to od razu dziwny rodzaj biografii: jakby życie prywatne nie istniało.

Biografia człowieka publicznego. O chorobie Hani, czymś co przeorało życie Iwaszkiewiczów, napomyka się w jednym akapicie. (I te pytania retoryczne, nieznośne).

Jarosław wobec wojny (notuję sobie):

  1. Zupełne rozczarowanie megalomanią rządu pułkowników wobec chaosu i całkowitej klęski w pierwszych dniach września (myśmy to wszystko zapomnieli fetując Dwudziestolecie jako jakąś belle-epoque).
  2. Niechęć do wszelkiej brawury (jakże dziś cenionej i mylonej z bohaterstwem).
  3. Zamiast niej - ciężka praca i pomoc innym: "pensjonat" w Stawisku, jadłodajnia, ukrywanie Żydów. Zupełnie bez patosu, z poczucia człowieczeństwa. (U nas wszystko musi mieć patos.)
  4. Realizm, nieuleganie hurraoptymizmowi (wolimy czcić generałów wydających na śmierć stołeczne miasto).

W końcu, w posłowiu, autor przyznaje po pięciuset stronach, że to biografia polityczna, a nie zwykła biografia. Rzeczywiście po 1945 roku już trudno w książce odnaleźć Jarosława, zaczyna się opowieść o kolaboracji albo oporze polskich literatów wobec nowej władzy (I te pytania retoryczne, nieznośne). Czyta się to ciekawie, choć narracja nie dorównuje Marci Shore.

Jarosław jawi się jako wielki naiwny (ale to chyba ocena, której możemy dokonać my, wiedząc co się stało po jego śmierci), ale nie wydaje się tchórzem. Po prostu ma dość męczeństw, porywania się z lancami na czołgi, pisania protestów. Czuje się kimś ponad tym, realistą wśród idealistów. Historia przez duże H oceni, że niesłusznie. Tym razem, na tym polega wyjątkowość tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego, zwyciężyli idealiści.

Po takiej biografii mam ochotę poczytać coś o Jarosławie-człowieku. Nie wiem, czy nie wybiorę się do księgarni. A zarzekałem się...

 

niedziela, 08 września 2013, kozmo1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: