zBLOGowani.pl
Blog > Komentarze do wpisu
W. H. Auden, Starożytni i my, Kronos 2017

 


(Tiziana Loiacono, Konstantyn, rzeźba w Pałacu Konserwatorów, Rzym, 2014 (c), źródło: tittiloi.tumblr.com)

 

Skoro: wszyscy jesteśmy wystawieni na pokusę czytania więcej poezji i prozy, oglądania więcej obrazów, słuchania więcej muzyki, niż jesteśmy w stanie przyswoić i wejść z nimi w stosowny dialog. W rezultacie takiego rozpasania nie otrzymujemy człowieka kulturalnego, lecz konsumenta: to, co czyta, na co patrzy, czego słucha, jest przez niego natychmiast zapomniane (s. 181), to czy autor bloga, przeskakując z tramwaju u podnóża świętej Anny, powinien starać się zapamiętać więcej?

Greków, którzy byli radykalnie od nas różni i dla których życie było tu i teraz, a pokój był czymś równie egzotycznym jak dla nas wojna. Rzymian, którzy od czasów Augusta nie stworzyli niczego wielkiego - zachodzi obawa, że społeczeństwo, zaślepione obfitością powstałą w wyniku wzrastającej płodności i pochwycone w pułapkę gładkiego przebiegu niekończącego się procesu, może już nie umieć rozpoznać własnej ulotności i daremności (s. 88, za "Kondycją ludzką" Arendt) - i na dodatek czytali na głos (wyobraźcie sobie te mamroczące fora). Chrześcijan, którzy w pewnym momencie - jak twierdzi Auden - prawie oszaleli ze swoimi herezjami i kontrherezjami.

Zapisywanie bloga jest być może formą zapamiętywania. Nie zmienia to faktu, że i my będziemy jak ci anonimowi Grecy, tak radykalnie odmienni od tych, którzy nas nazwą starożytnymi Europejczykami lub prehistorycznym Zachodem. Oczywiście jeśli tacy będą, zważywszy nasz potencjał do autodestrukcji. Jak zauważa Auden: wielu z nas prześladuje poczucie, że nasza cywilizacja (...) rozleci się na drobne kawałki, na co zresztą prawdopodobnie zasługuje (s. 122).

  

poniedziałek, 28 sierpnia 2017, kozmo1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: