zBLOGowani.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Kamil Fejfer, Zawód, Czerwone i czarne 2017

 


(Sebastião Salgado, Kopalnia złota Serra Pelada, 1986, z albumu: "Workers", 1993, źródło: benedante.blogspot.com)

 

Co łączy fotografowanych przez Salgado górników-mrówki (na zdjęciu powyżej) z bohaterkami i bohaterami "Zawodu"? Choroba pracy. Pisał o niej Tischner w kontekście ustroju socjalistycznego, wydaje się, że wraz z neoliberalizmem stała się jeszcze bardziej dotkliwa. O jej objawach pisze Kamil Fejfer.

Choroba pracy to choroba relacji międzyludzkich. Można twierdzić, że system umieszcza nas w takim, a nie innym miejscu, niemniej za wyzyskiem i za poniżaniem nie stoi anonimowy pracodawca, kierownik, naczelnik, ale określony, dokonujący wyborów, człowiek.

Nie, to nie jest prosta książka o tym, że za poprzedniej władzy było źle i byliśmy głupi, a za nowej jest dobrze. Nie istnieje bowiem żadna droga od pucybuta do milionera, istnieją iluzje, w które chcemy wierzyć. Tytułowy zawód dotyczy tyleż rynku pracy, co Polski. Podobnie jak Justyna Kopińska, Kamil Fejfer uprawia nowy gatunek literatury: polski horror społeczny.

O tym, że Kamil Fejfer ma do słów wyjątkowy talent wiedziałem już od momentu pojawienia się Magazynu "Porażka". Na pierwszy rzut oka można było go traktować jako jeszcze jeden rodzaj żartu - zbioru niewiarygodnych anegdotek - ale bardzo szybko okazywało się, że to gorzkie pigułki.

Tutaj autor w niezwykle sprawny sposób łączy poważną analizę ze stylem potocznym, czy wręcz wulgarnym, tworząc wciągającą literaturę. Prawdziwa to radość odnajdować w książce soczyste związki frazeologiczne, czy tak doskonałe nawiązania do tekstów kultury, jak ten ze strony 57:

Marek widział najnormalniejsze umysły swojego pokolenia zniszczone przez funty.

 

wtorek, 21 sierpnia 2018, kozmo1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: