2016: 8 filmów, 60 książek - 2015: 39 filmów, 78 książek - 2014: 66 filmów, 89 książek - 2013: 46 filmów, 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | TEKSTY
RSS
poniedziałek, 24 października 2016
Dziennik. Chińska baśń

 

Naprawdę wszystko wygląda inaczej niż na pozór.

Spełnieniem życiowych marzeń i zwieńczeniem kariery osoby wykształconej było objęcie urzędu. Gdy urzędnik dochodził do wniosku, że jego kariera nie ma perspektyw lub nie przebiega pomyślnie - nie zawsze z jego woli - często decydował się na życie w odosobnieniu. Opuszczał wtedy miasto i przenosił się na wieś. Mógł tam zajmować się uprawą roli lub wieść życie pustelnicze na łonie natury. Rozmawiał o jesieni w cieniu tungowca (co odmalował Mei Qing). Obserwował przylot sikorek na drzewa na parkingu.

(Źródło cytatów: materiały z wystawy "Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego". Sama ekspozycja natomiast rozczarowuje, zwłaszcza gdy porównać ją do krakowskiej wystawy "W przestrzeni smoka", tutaj).

(23.10.2016)

 

Dziennik. Nienapisany

 

(Kościół na Chłodnej, październik 2016, źródło; a.b.)

 

Nie rozczulaj się zanadto, poradziła mi A., zanim wyjechałem, więc zdecydowałem się wysiąść w wilgotnej nieprzyjemności ulicy Białej. Obojętnie przeszedłem obok dyń i ożywiłem się nieco, gdy kobieta w kolejce przede mną zażyczyła sobie skórki z gęsich szyjek.

Rozkleiłem się dopiero w auchanie, mając ochotę na pączki i zobaczywszy, że ich nie ma. Pomyślałem, że to jest zły dzień, ta rozmazana sobota.

Mgła z rzeczy mało istotnych. Schowane czubki wieżowców (22.10.2016).

 

Tagi: ja
10:36, kozmo1 , DZIENNIK
Link Dodaj komentarz »
Marcin Napiórkowski, Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2016

 

Kiedy pisałem o zombie, to był to taki żarcik, bardziej wrażenie odczytywane z mimiki interlokutora (dokładniej: z jej braku) niż z myślenia na serio. Tymczasem na początku arcyciekawej książki Marcina Napiórkowskiego czytam: można powiedzieć, że polską politykę pamięci zza grobu uprawiają upiory (s. 26) i tamże, nieco dalej: wykluczony i nieopłakiwany trup w świecie tym pozostaje. Do kultury, polityki i zbiorowych wyobrażeń przenika pod postacią upiora (s. 42).

W tym antropologicznym (właściwie: tanatologicznym) kontekście, autor proponuje odczytywać spory o powstanie warszawskie. Ale przecież, hola hola, to samo można mówić o Smoleńsku. Ach, te przeczucia autora bloga: rządzą nami zombie.

Na marginesie: czytając opisy zbrodni na Woli, przychodzi mi na myśl Aleppo. Teraz my stoimy za rzeką, patrząc na cierpienie i nie robiąc nic.

Napiórkowski proponuje odczytywanie historii pamięci poprzez dwie metafory. Wynotowuję to sobie skrupulatnie, skoro tym właśnie zajmuję się zawodowo. Pochód i kondukt. Pochód, który wiedzie ku przyszłości i nie ogląda się za siebie. Kondukt, który rozpamiętuje zmarłych i nie chce ich porzucić. Im bardziej władza obstaje przy jednym albo drugim, z tym większą siła reaguje społeczeństwo (zostawmy powstanie, czy nie tak samo dzieje się z pewną katastrofą lotniczą. Pochód zderza się z konduktem. Męczeńska śmierć wygładza jego [bohatera] niedoskonałości i nadaje mu na wieki rys heroizmu (s. 311)).

Na marginesie: czy można zbudować państwo wyłącznie na idei konduktu. Czy można rozdrapywać, rozpamiętywać w nieskończoność? Myślę sobie w takich chwilach, że najdonioślejszym wydarzeniem w powojennej historii Polski był list biskupów polskich do niemieckich. Jakiego hartu ducha i odwagi wymagał? (Co się stało dzisiaj z listami biskupów?) 

Ostatni rozdział książki Napiórkowskiego jest jakby odrębnym esejem o spacerowaniu. Trochę tu nie pasuje, ale dla potrzeb prywatnych, przydaje się bardzo: miasto ma swoje ukryte reguły. Wpływają one na nasze postępowanie, nawet jeśli zazwyczaj nie jesteśmy świadomi ich istnienia (s. 402, czy to nie jest to, o czym piszę, jeśli chodzi o sposoby fotografowania, tutaj?)

Wieczorami czytam Dąbrowską z czasów powojennych, która naocznie potwierdza to, co pisze Napiórkowski o pamięci i przeciw-pamięci.

 

niedziela, 23 października 2016
Dziennik. O pomijaniu

 

 

(Powązkowska, październik 2016 r., źródło: a.b.)

 

Ze wszystkich zmysłów dotychczas łakomie używanych w celu zachwycania się światem pozostał mi słuch. Pozostałe pracują nad Dzieckiem (Dziecko, Dziecka, Dziecku...). Pomijam więc kształty, kolory i smaki (aż odechciewa mi się gotowania). Pisze Jo.: Liście pożółkły na drzewach. A ja nawet nie zauważyłem, że tutaj też.

Rodzice nie nadają się do pisania Księgi Zachwytów. Stają się tak monotematyczni, że już nikt nie chce z nimi rozmawiać (nie mówiąc o pisaniu i czytaniu bloga). Nawet Dziecko (21.10.2016).

 

czwartek, 20 października 2016
Dziennik. Notatki z jesieni (2)

 

Poniedziałek

Inny ulubiony sklep (*). (W Lu. był ulubiony i jeszcze romantyczny na dodatek). Dziecko budzi się przy zabawkach. Zobacz jak patrzy, kupimy mu te klocki, nie?

Wtorek

Spotkanie jest w Paście. Nie mogę się skupić, patrzę za plecami w zamglony horyzont. Kominy, te kominy, to muszą być Kozienice, nic innego. Trudno być urzędnikiem a bujać w obłokach.

Środa

Żegnamy się z Dż. na schodach. Nadjeżdża metro. Rozpaczliwy głos z tyłu: nie zdążymy. Dwutygodnica awarii (**).

Czwartek

Chciałem pokazać Dziecku mgłę, ale zrezygnowałem, nie wiem jak pokazać coś tak niewyraźnego.

(17-20.10.2016)

 

poniedziałek, 17 października 2016
Marcel Proust, Czas odnaleziony, MG 2016

 

(Maurice Denis, Na plaży (Dwie dziewczynki naprzeciw światła), 1892, wł. pryw., źródło: pinterest.com. Nagle zacząłem jeszcze raz pragnąć tego, o czym niegdyś marzyłem w Balbec, kiedy, nie znając ich, widziałem idące nad morzem Albertynę, Annę oraz ich przyjaciółki. Niestety, dzisiaj nie mogłem już spotkać tych, których właśnie tak bardzo pragnąłem. Działanie lat, które tak zmieniło istoty dziś obecne, razem z Gilbertą, na pewno by przekształciło wszystkie tamte dziewczęta, o ile żyją; s. 291)

 

Pisałem kiedyś o tym z M., że nigdy nie wydajemy się sobie samym dorośli, że ciągle okazuje się, że nasz własny czas nie odpowiada temu obiektywnemu, który nieustannie odmierza sekundy, minuty, godziny, doby, tygodnie, miesiące, lata. Istnieje wręcz pokusa, by stwierdzić, że być może czasu obiektywnego nie ma.

Jednak w pewnym momencie zaczynasz dostrzegać, że jednak coś się zmienia. Dzieci, które pamiętasz ze swojego podwórka, publikują na facebooku zdjęcia własnych dzieci. Nie ma już słynnych imienin twojego dzieciństwa (tutaj). Ze zdziwieniem zauważasz, że kolega ze szkolnej ławki, którego traktowałeś pobłażliwie, dziś jest head of cośtam (tutaj).

Wtedy odkrywasz, że tylko zapis, czysty tekst może powstrzymać ich wszystkich od dorastania, starzenia się i w końcu umierania. Tylko w tekście są nadal tacy, jacy być powinni (bo w owej epoce, gdy działo się to wszystko, fotografia była rzeczą uroczystą a nie powszednią metodą uzyskiwania nieśmiertelności).

O tym jest "Czas odnaleziony": Nic nie rani tak boleśnie, jak sprzeczność między zmiennością człowieka i stałością wspomnienia (tamże). Rzeczywiście bez ostatniego tomu, sześć poprzednich może wydawać się jedynie bezładną paplaniną, tak jak sądziłem przy pierwszych zdaniach "W stronę Swanna".

Kiedy narrator wchodzi na przyjęcie u księcia Gilberta i nie może rozpoznać jego uczestników, dociera do ciebie, że to jest również twoje doświadczenie i dlatego scena wydaje ci się najbardziej wstrząsająca. Zaglądasz ukradkiem do lustra: tak, jesteś dorosły i nie możesz przed sobą już dłużej ukrywać, że czas ciebie nie dotyczy. Jedyne co możesz, to próbować go zapisać, co czynisz niniejszym.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 682