2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | OSOBISTE | TEKSTY
RSS
środa, 29 kwietnia 2009
Etiuda nierewolucyjna

Tak sobie patrzę na miasto z trzydziestego szóstego piętra i myślę sobie, że nie ma już takich związków zawodowych jak niegdyś, takich demonstracji jak drzewiej. Patrzę: idą, krzyczą, a jacy znudzeni. Stoi gmach ministerstwa a oni spoglądają nań i nic: nie podpalą, petardy przez okno nie wrzucą, choć trochę, żeby osmolić. Tramwaj jedzie: nie podbiegną, nie wykoleją, barykady nie zrobią.

I jak tu robić rewolucję? Rewolucja to nie przechadzka po Emilii Plater.

poniedziałek, 27 kwietnia 2009
Tatarak albo śmierć zatopiona w żywiole piękna

To jak z niektórymi dziełami filozofów. Nie rozumiesz a chłoniesz piękno słów. Tu też: dotykasz czegoś nie do pojęcia, czegoś najintymniejszego, równocześnie nie mogąc się nasycić estetyczną doskonałością.

(4,0/4,5)

niedziela, 26 kwietnia 2009
Łysy młodzieniec w sto dwadzieścia dwa opowiada przez telefon o niespełnionej miłości


Starzy się pytają, co jej zrobiłeś. Ja mówię ku..a nic, nawet jej nie uderzyłem.


Stary człowiek i walne zgromadzenie

Zdjęcie z ubiegłego wieku. Siedzimy we czworo. Ławeczka na Placu Zamkowym. P. (dziś: spiritus movens inicjatyw obywatelskich w Lu., doktorant na politologii) snuje wielkie wizje, J. (moja koleżanka z poprzedniego wpisu, dziś: doktorantka na anglistyce, w fanklubie Cohena) uśmiecha się, A. (dziś: chyba w ekologii) przypatruje się kamienicom, M. (dziś: to ja) z entuzjazmem w oczach. Siedzimy i wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Takie zdjęcie.

(Nawet w statutowych władzach organizacji usiłuję odszukać tamtego siebie.)

piątek, 24 kwietnia 2009
Houston, mamy wyciek!

Tego ranka w najlepszym w mieście liceum moja ubrana na czarno-biało koleżanka oświadczyła do kamery regionalnej telewizji, że spodziewa się wsi. Pół godziny później pół sali gimnastycznej odetchnęło z ulgą, słysząc cytat z "Pieśni świętojańskiej" autorstwa Jana K.

(To było jeszcze w ubiegłym wieku. Pewne rytuały wykazują wyjątkową trwałość.)

środa, 22 kwietnia 2009
Badania nad obrzędami inicjacyjnymi u Słowian Zachodnich

Typowe pamiątkowe prezenty na chrzciny to: srebrna grzechotka, do której można włożyć pierwszy ząbek; srebrna łyżeczka, na której można wygrawerować datę i godzinę urodzenia, albo srebrny smoczek czy maleńkie berło, w których również można przechować pierwszy ząbek. Prezenty te, całe życie będą przypominały nam o wydarzeniu, jakim był dzień naszego chrztu (...) Jeżeli chcemy, aby nasze prezenty z okazji chrztu stanowiły lokatę kapitału na przyszłość, sprezentujmy naszemu chrześniakowi sztabkę złota (można zakupić w wybranych bankach) albo kolekcję numizmatyczną monet. (za: lista-osobista.pl)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5