2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | OSOBISTE | TEKSTY
RSS
wtorek, 30 kwietnia 2013
Joshua M. Greene, Sprawiedliwość w Dachau, Świat Książki 2012

 

Muszę odpocząć.

Muszę odpocząć od ciężkiej tematyki. Co gorsza dla rozrywki, po raz kolejny czytam dziennik blisko czterdziestoletniego Adriana Mole'a i pogrążam się w lekturze beznadziejnie, podobnie jak w melancholii.

Ale ad rem. Muszę odpocząć, bo tydzień czytania Greene'a nie był łatwy. Mimo że lektura nie przysparza szczególnych trudności i tłumaczenie jest gładkie, łatwo odczuć, że Greene jest amerykańskim filmowcem. Ma skłonności do wielkiej epiki, co wyczuwa się w patosie, jak też w wątku romansowym.

Wolałbym czytać coś bardziej siermiężnego, ale opracowanego naukowo, skoncentrowanego na kwestii winy i kary. Bo Greene stawia pytania, które już postawiono. Jak karać? Gdzie kończy się sprawiedliwość a zaczyna odwet? Jaki wpływ posiada polityka?

Z pewnością czytelnik zaczyna się zastanawiać nad niemiecką winą i nawet burzy go fakt, że rozliczenia zbrodni poświęcono na ołtarzu zimnowojennej rywalizacji (a cóż za zdanie stworzył autor bloga!). Ale czy nie warto byłoby napisać na ten temat dobrą i rzeczową książkę historyczną a nie na ni to reportaż, ni biografię?

Całe szczęście, że z przeceny.

Muszę odpocząć.

 

Kozmo.blox.pl Pictures presents "Raj: Wiara"

 

 

Zdziwiony wciąż autor bloga, że "Raj: Wiara" z ekranów znika tak szybko, że ledwie dogoniliśmy ją w KC. Tymczasem A. się nie dziwi, że znika a panienki w strojach kąpielowych wciąż się na ekranach utrzymują, bo temat trudny. Mimo to w KC sporo ludzi. Nawet drag queen się pojawiła z blond fryzurą na ćwierć ekranu (ekran w KC niewielki).

-

"Wiara" jest lepsza od "Miłości". Tamta była przewidywalna, ta jest obsesyjna. Tamta wydawała się historią daleką, ta jest bliska.

To ciekawe, że im bardziej społeczeństwo ulega sekularyzacji, tym więcej i tym lepsze filmy powstają o religii. Niepokoją, stawiają pytania o własną wiarę. Dorośliśmy.

Na poczatku na główną bohaterkę patrzysz z sympatią. Ot, osoba, która wolny czas poświęca by dawać świadectwo. Może wydawać się śmieszna z tą religijnością trącącą myszką, ale budzi szacunek. Kot zmienia wszystko. Zaczynasz się zastanawiać czy to jest religia, czy religijność.  Obsesja religijna bliska obsesji seksualnej, kolejna ucieczka od wolności w ciepło religijności (jak w "Za wzgórzami"). Bóg staje się bożkiem: ja się wybiczuję, a ty mi zapewnisz komfort. Dlatego tak poruszająca jest ostatnia scena: uderza w samo sedno naszej religijności. Niepokoi.

Seidel należy do reżyserów, których najbardziej cenię. Jego naturalizm jest wstrząsający, jego improwizacja aktorów wobec naturszczyków. Paradokumentalność. (Ale on chyba nie lubi Austrii).

Słowa klucze: obrazek z Mekką, jajecznica, Radio Maria

4,5/4,0

 

(źródło:kinopodbaranami.pl)

Dziennik (29/04/13)

 

W Parku Skaryszewskim wciąż kwitną drzewa,
choć od tylu lat na Saskiej Kępie nas nie ma.

 

(Spacer sentymentalny. Wiosna w pełni. Tyle lat już w Wa. Tyle lat już ten blog. Co ze sobą zrobiłeś? Jak wykorzystałeś czas, który zniknął? Pachnie znajomo Saska Kępa i domy jakbyśmy się wyprowadzili wczoraj. Magnolie.)

 

sobota, 27 kwietnia 2013
Mirosław K. jako typ idealny polskiego polityka

 

 

Obiecywałem sobie, że o polityce nie będzie. Są jednak takie momenty kiedy polska polityka pokazuje swoją twarz. Ma twarz marszałka województwa podkarpackiego. (Przyłączam się do nagonki? Ależ ja nie o nim piszę. Piszę o tych wszystkich, których nie pokazują w telewizji.)

Przypatrzcie się dobrze czy gdzieś go nie spotkaliście. Ja kilkakrotnie: pojawiał się pod różnymi nazwiskami w różnych urzędach, wybrali go, bo miał kolegów w kierownictwie, bo obiecał znajomym etaty, bo nie było gorszego do wybrania. Miał dwie wątroby - stwierdziłby R. Tego zatrudnił, tamtemu podpisał dotację, ów wygrał - dziwnym trafem - przetarg. Zmieniały się koalicje a on był. Nigdy nie czuł wyrzutów sumienia. Na mszach za ojczyznę zawsze w pierwszym rzędzie.

Tylko kiedy robił kolonoskopię, proktolog się zdziwił, że w dupie ma Polskę.

 

(źródło: wyborcza.pl, zarówno ramka jak i sposób pisania podkreślać mają zły smak.)

Tagi: Polacy
22:41, kozmo1 , TEKSTY
Link Dodaj komentarz »
Dziennik (27/04/13)

 

 

pasuje tu brenda lee. burakowska bądź przasnyska. wielki błękit: płot wokół apartamentów. wierzba cała wybuchła. płacząca.

-

stara badylarka nie przeceni petunii. powietrze pachnie goździkami. zajeżdżają do niej z napędem na cztery koła.

raskolnikow przyjechał z motyką.

 

Tagi: ja
21:50, kozmo1 , DZIENNIK
Link Dodaj komentarz »
Dziennik (26/04/13)

 

na tylnym siedzeniu harcowały koty. samochód skręcał w sienkiewicza. miasto rzygało wiosną i optymizmem.

pożegnali się przed chwilą. każde w swoją stroną. ciągle dalej.

 

Tagi: ja
21:15, kozmo1 , DZIENNIK
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6