2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | OSOBISTE | TEKSTY
RSS
sobota, 31 lipca 2010
Droga do Poznania (2)

(Zmęczenie po tym Berlinie. Tramwaj bagażowy mocno. Obiad na dworcu smaczny, ale pięć godzin temu. Źródła coli już wyschły.)

Patrzę przez okna siedemnastki na drogowskazy nad Broniewskiego i czytam: Kraków, Wrocław, Batman. Zdziwienie, jeszcze raz. Wyostrzam wzrok. Jednak Poznań, nie Batman.

(Pora na dobranoc.)
Tagi: ja
23:51, kozmo1 , TEKSTY
Link Dodaj komentarz »
Droga do Poznania (1)
Tramwaj, wieczór późny. Ona solaryjna, oni - dwaj młodzi mężczyźni z piwem. Ze steku ku..w i ja pie..olę, usiłuję wyłowić dialog. Brzmi on mniej więcej tak (rozmawiają mężczyźni):

- K..wa, muszę zdawać do Poznania, bo tam jest na uniwersytecie, a tu, k..wa, tylko podyplomowe [kierunku nie dosłyszałem - przyp. a.b.].

- Pie..olisz! Do kiedy rejestracja? Bo ja, k..wa, też bym się zgłosił. Do Poznania to zapie..alasz autostradą raz, dwa.

Dziewczę włącza się do rozmowy (chociaż nie na temat): Ale pi..a!
Berlin, 31.07.2010

Z pary "tam i z powrotem", stanowczo wolę "tam".

(Prawdziwie niemiecki majstersztyk: uczynić własny parlament atrakcją turystyczną i doprowadzić do tego, że setki osób czekają długie godziny, by z bundeskopuły popatrzeć na rosnącą Bundesrepublik.)


Tagi: Berlin
23:39, kozmo1 , TEKSTY
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 lipca 2010
Dokumentacja fotograficzna: berlińskie osiedla modernistyczne z lat 20. XX wieku

Grosssiedlung Siemensstadt

Grosssiedlung Britz

Gartenstadt Falkenberg

Wohnstadt Carl Legien

Weisse Stadt
Berlin, 30.07.2010

Wersja kulinarna: Śniadanie balkonowe: sałatka, wafle holenderskie do herbaty (z przeceny w Strauss Innovation), jogurt Muellera lepszy niż w ojczyźnie (tak, tak: Lebensmittel zamiast Lebensraumu). Poranna kawa w kafejce na rogu plus Apfeltasche i jakieś małe z orzechami (5,10 EUR). Obiad na mieście. Dużo wróbli, klimat nieco lata dwudzieste, Anna Blume: smażony camembert, zupa buraczano-chrzanowa, do tego deser: kawa murzynek i dwa torty (razem: 30,90 EUR). Niebo. Kolacja w domu będzie. Sushi już kupione.

Wersja komunikacyjna: Z Walter Schreiber Pl. U9 do Bundesplatz. Tam przesiadka w S42 do Neukoelln. Stamtąd, krótki wypad U7 do Blaschkoallee. Z Neukoelln S46 do Gruenau. Następnie, S8 bezpośrednio do Prenzlauer Allee. Stąd M2 jeden przystanek do Erich Weinert Str. - powrót do Danziger Str. Następnie piechotą aż do U8 na Rosenthaler Platz. Nim do Residenzstr. Z przystanku Weisse Stadt autobus 120 do Leopoldplatz. Tam, przesiadka w U9 do Walter Schreiber Pl.

Wersja topograficzno-turystyczna: Szukanie osiedli berlińskiej moderny na mapie tak rozległego miasta przypomina błądzenie po labiryncie. Żadnych oznaczeń. Czyżbyśmy byli pierwszymi turystami zainteresowanymi światowym dziedzictwem z lat dwudziestych ubiegłego stulecia? Założenia Grosssiedlung Britz mi skojarzyły się z Hansenowskim osiedlem Słowackiego w Lu., podczas gdy kameralny Gartenstadt Falkenberg od razu przypomniał nam Burano. Inaczej Wohnstadt Carl Legien - bardzo prosty w formach. (Tutaj następuje przerwa na zwiedzenie Prenzlauer Berg, który, w swoim śródziemnomorskim klimacie, okazał się największym odkryciem berlińskiej eskapady.) Weisse Stadt nieco zszarzałe, ale przynajmniej łatwe do znalezienia. Intensywność zwiedzania spowodowała, że ostatnie z osiedli (Siedlung Schillerpark) obejrzeliśmy jedynie z okien autobusu.

(Niniejszym dziękuję A. za to, że dzielnie towarzyszyła mi w poszukiwaniu zaginionych osiedli.)
Tagi: Berlin
20:13, kozmo1 , TEKSTY
Link Dodaj komentarz »
Berlin, 29.07.2010
(Ile można opisywać? Dzień, dwa, ale dzień w dzień? Doceniam teraz fejsbuka lub tłitera, i tym podobne urządzenia. Tam wystarczy jedno zdanie: Byłem na Ku' damm albo: Piłem kawę z ajerkoniakiem w Chacaron Coffee albo: Nie lubię lodów w Forum Steglitz. Prosto i bez wysiłku.

Autor bloga nie potrafi już być autorem dziennika z podróży.)

Tagi: Berlin ja
09:24, kozmo1 , TEKSTY
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6