2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | OSOBISTE | TEKSTY
RSS
czwartek, 16 lutego 2006
Rzeka Heraklitaboleń brzana certa głowacica jelec
karaś karp kleń krąp leszcz lin
lipień okoń płoć pstrąg sandacz
sieja sum szczupak świnka troć
"ja ryba pojedyncza, ja ryba odrębna"Apoteoza czarnej torby
Dzisiaj moja czarna torba o mały włos omsknęłaby rąbek płaszcza Sekretarza Generalnego NATO.
Czy to nie jest cudowne?

(a czy ironia nie jest najlepszym środkiem na radzenie sobie z uwierającą mnie rzeczywistością?)

A w ogóle to pada śnieg. Przynajmniej jedna osoba w Tamtu (dokładniej na Saskiej Kępie) jest z tego powodu szczęśliwa. W ogóle jest też szczęśliwa, bo odkryła, że klasztor z jej snów jest po prostu śmieszny. Zabawny jest. A poza tym jest niesamowitym miejscem na obserwację uczestniczącą. I to dzieje się mimowolnie: można oglądać jak władza (jaka by nie była) usiłuje zniewolić społeczność (a prawdziwa niewola to niewola symboliczna, to narzucenie rytuałów i znaków władzy, tym, którzy mają jej się poddać).

(zawsze mi się przypomina jak takie archetypiczne pojęcia kultury ujawniają się w dziwnych okolicznościach. Pamiętam na jednej z pielgrzymek z Tutam na Jasną Górę, nocleg wypadł na sali gimnastycznej szkoły w Ożarowie, miejscowości z pięknym kościółkiem na wzgórzu, gdzie grupa 12 pielgrzymki tutamskiej organizowała apel. Musiało być koedukacyjnie, co by dwie setki osób zmieściły się na parkiecie. Ale z drugiej strony koedukacyjnie nie mogło być. Dura lex sed lex. Służby porządkowe rozwiązały problem w niesamowity sposób, rozdzielając salę ławkami. To nic, że męski śpiwór od kobiecego śpiwora dzielił krok jeden ponad ławeczką. Nie było już koedukacji. Była granica. Symboliczna oczywiście).

I tak jest też w moim śnie. Pojawiają się struktury niewykryte dotychczas, a ja je obserwuję, powtarzając Szymborskiej ichtiologiczno-filozoficzny wiersz pod nosem. Bo wiem, że się obudzę, że wrócę do swego saskokępskiego pokoiku, a jutro wsiądę w pociąg do Tutam i pojadę ku swej Pocieszycielce.

Cyniczne to trochę jest. Ale cynizm mój jest obok ironii najlepszym...itd.

(a dziś, tak na marginesie, znów wzdłuż płotu Filtrów szedłem i dziewięć minut droga mi ta zajęła. Myślałem, że już treningi zacznę do międzynarodowego wyścigu wzdłuż zachodniego płotu Filtrów i że czempionem zostanę, a tu mi Stała Moja Czytelniczka mówi, że ona tak normalnie dziesięć minut idzie. Czar mego wyczynu prysł niespodziewanie. Znów trzeba będzie na tramwaj nie zdążyć i wzdłuż płotu w osiem, albo i siedem minut się przemieścić)
Dlaczego, ach dlaczego wulgarne słowa cisną mi się na usta? III
...

(i baterie do myszki mi kupcie)


Dlaczego, ach dlaczego wulgarne słowa cisną mi się na usta? II
...

(i zabierzcie ode mnie Microsoft Word)


środa, 15 lutego 2006
Dlaczego, ach dlaczego wulgarne słowa cisną mi się na usta?
Nie wiem.

(ale pozwólcie mi dzisiaj zasnąć wcześniej)


Senność na Saskiej Kępie
Senność wieczorna ma oczywiście banalny powód: bezsenność nocną. Siedziałem sobie do czwartej dogorywając leciutko z oczami wlepionymi w ekran. Ale jakoś nawet nie chciałem pisać, bo mnie melancholia twórcza ogarnęła, a właściwie niepokój autora, któremu statystyka dotycząca bestselleru poleciała na łeb, na szyję.

Bo tekst musi mieć odbiorców, żeby go ktoś interpretował. A mnie tak naprawdę w tej całej zabawie nie ma, nie musi być. Jestem zestawem literek, a kto wie może i konkretną osobą w ich głębi?

Zamiast pisania wczoraj zacząłem bawić się kodem html i to mi dopiero objawiło prawdzwą głębię wspomnianych powyżej literek. Niezrozumiały system znaków, który ma być strumieniem, poprzez który ja - ryba odrębna w rzece Heraklita, mówię innym rybom, że gdzieś w tym Tamtu jeszcze jestem.

A było dziś tak: wracałem sobie przez Piękną akurat (nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć wspaniałej cukierni, która jest przy Noakowskiego i w której zakupiłem ciastko francuskie z budyniem) i myślałem o kremówkach. Nie, to też nie jest objaw nienasycenia, ale raczej przedobiadowego głodu (a na marginesie najlepsze kremówki są w Krynicy Górskiej, koło domu zdrojowego i deptaka, w kawiarance w pensjonacie pomalowanym na zielono i zdaje się kosztują 5 zł. Ale przyjemnie było delektować się ich smakiem w jesienny wieczór ubiegłego roku). Tak więc szedłem i poczułem, że coś mnie uwiera. But mnie nie uwierał, całkiem luźny był, zresztą z powodu niechlujnego zasznurowania. Cóż więc to by było? Koszula? Dziś też taka mało elegancka, więc pewnie nie ona. Hmmm. Długo tak szedłem, nawet z doskwierającym uczuciem uwierania na Pl. Konstytucji do tramwaju wsiadłem, aż wreszcie zrozumiałem. Rzeczywistość mnie uwiera. Moja własna rzeczywistość.
A mogłem iść na wrzosowiska i zapomnieć wszytsko, a tak przedzieram się przez hałdy brudnego śniegu. Bez końca. Bez snu. Bez kremówek z Krynicy (ale bardzo dobre kremówki kryje też cukiernia przy przystanku naprzeciw kościoła św.Anny z bardzo gadatiwą ekspedientką w środku)...

Dziś znowu noc bezsenna, amerykańsko-łacińska noc. Moja praca o administracji wróciła do mnie zakrwawiona szeregami poprawek, akcentów, przyimków, zaimków. W dodatku jak się okazało Eryk podpisał mi się tak jak mój poeta ukochany, ES, przez co zdaniem moim, bluźnierstwo ciężkie popełnił. Poezję chciał do rzeczywistości mnie uwierającej zrównać.

Hmmm. A może poezja nie istnieje. Tylko ta rzeczywistość trwa (za tym przemawiałoby zniknięcie z wirtualnego świata mojej ulubionej strony z wierszami).

A może autor tych słów też do końca nie istnieje. Istnieje tylko jego szara przygarbiona emanacja w tamtuskiej rzeczywistości?

(jak czytam o Breslau to sobie zresztą uświadamiam, że takie miasto może nawet fizycznie nadal istnieć, a duchowo zupełnie zniknąć. Co tam Breslau, Tamtu też kiedyś musiało mieć duszę).

A jeżeli tyle osób i rzeczy nie istnieje, to co ja się dziwię, że mi się czytelnicy ostatnio gdzieś zapodziali.

I tylko ta szara naga jama trwa.