2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl
Kategorie: Wszystkie | DZIENNIK | KINO | KSIĘGARNIA | OSOBISTE | TEKSTY
RSS
wtorek, 20 marca 2018
Kalabria. Dziennik (2)

 

7. El Castella - Scolaricum - Reggio Calabria

Nawet dla weteranów siedemnastki, droga krajowa SS 106 nazywana Jońską jest nie lada wyzwaniem. Z zaplanowanych trzech godzin jazdy, wychodzi bez mała siedem. Miasta są brzydkie, po lewej za oknem linia kolejowa (przez czas jazdy nic nią nie przejeżdża), za nią Morze Jońskie. Trzeba nauczyć się - podobnie jak na Wyspie - hamować nagle, bo ktoś poszedł po ciastka, przejeżdżać mostami z jednym pasem ruchu, wymijać stare fiaty pandy, które w swoim tempie jadą pomiędzy kolejnymi miejscowościami, z których każda miała niegdyś grecką nazwę. Podróż po Wielkiej Grecji. Najprościej opisać drogę mówiąc, że jedziemy po podeszwie włoskiego buta. Stąd, gdy dojeżdżamy do palców pojawia się w nas jakaś dziwna radość. Przed nami morze, i zaraz, zaraz pojawi się Wyspa króla Rogera.

 


(Scolaricum)

Geometria gajów oliwnych naprzeciw gramatyki napisów nagrobnych. Pozbawione popiołów urny w gablotach i dziewięć szczeniąt labradora na podwórku za muzeum, gdzie pracownicy i studenci wychodzą palić. Tyle po drodze jest historii, a my dalej do carrefoura.

Lubię miasta - powiedziała A. - kiedy znaleźliśmy się w Reggio, z którym - jak się już połapało w zasadach ruchu drogowego - wszystko było w porządku. Deptak, te same sklepy co wszędzie, pizza na kawałki czynna do późna. (Dzień, w którym pomyślałem, że i tak chcę już wracać, albowiem:

Piosenka ze Stilo: Dotarliśmy do ruiny: ruiny naszych płonnych nadziei, podróżnych zamierzeń i chęci odpoczynku. Nie wysiedliśmy w Stilo).

 

 
(Wota Persefony)

 

8. Reggio Calabria - Scilla

O poranku całe Reggio wypełniło się całującymi parami. Wszyscy z widokiem na morze, bo każda ulica była tu z widokiem na morze, ach jakie to romantyczne miasto (dopóki nie spróbujesz wyjechać z niego w południe i nie zrozumiesz, że Południe oznacza całkowitą dowolność jazdy wąskimi uliczkami pod górę, a potem ulicą świętej Anny do autostrady, skręt w lewo).

Z muzeów archeologicznych to jest - może poza Agrygentem - najpiękniejsze w całych południowych Włoszech. Można oczywiście za radą przewodnika podziwiać na parterze wyłącznie brązy z Riace (zobacz jaką pan ma pupę - pokazujemy Dziecku starożytne pośladki), ale na górnych piętrach obfitość. To tutaj przywołują wota Persefonę (tę samą, co ją po Wyspie razem z jej matką goniliśmy).

Pensjonat prowadzi staruszka (długo zajmuje mi rozszyfrowanie wykaligrafowanego hasła wi-fi). Zresztą całe miasto jest stare, wąskie i słone, morze wylewa się na nie co jakiś czas. Na nasz balkon też. Nasz balkon wisi nad falami i może udawać łódź. Niebieską łódź, taką jak w małym rybackim porcie, do którego chadzają koty.

Pani była Polką (za dużo tych kotów - mówi, a tam siedzi akurat taki rudy z rudymi oczami i zapewne chciałby coś opowiedzieć), ale podawała gęsty krupnik z soczewicą, taki jak jedliśmy dawno temu w Modice na Wyspie (Wyspę widać z zamku): zupę ubogich prowincji Południa. Śpiewał Fabrizio De André. Rudy z rudymi oczami przypatrywał się podejrzliwie.

Trudno uwierzyć, że Scylla była potworem.

 


(Morze wylewa się na Scillę co jakiś czas)

 

9. Scilla - Tropea

Nie należy wierzyć Włochom, jeśli mówią o odległościach na piechotę. Maszerowaliśmy do Tropei już trochę czasu i wciąż nie było pewne, czy dwadzieścia minut jest za nami, czy przed nami. Wokół rozciągały się pola czerwonej cebuli i pachniało szczypiorkiem. Kiedy wreszcie dotarliśmy, wspięliśmy się po nieskończoności schodków, zdarzył się nam mit. Ten o Midasie. Pragnęliśmy makaronu, ale za każdym razem, gdy znajdowaliśmy jakiś bar okazywało się, że możemy zjeść w nim jedynie trufle. Wszystko zamieniało się w słodycz, ciągle słodycz, aż w końcu jakaś pani za kontuarem spojrzała na Dziecko i na nas, i powiedziała bolognese.

Ciche miasteczko. Góruje nad nim zamknięty na cztery spusty sierociniec. W piekarni Any mieszkańcy rozmawiają o karetce, która zabrała kogoś z zawałem. Ciasto Any jest pulchne, drożdżowe, pachnące, przypomina dzieciństwo. Słychać morze.

10. Tropea

Widać morze. W piniach śpiewają ptaki (napisałbym słowiki, ale pewności żadnej). Słońce wpada do willi pana Aleksandra, który grywa w golfa. Ze ścian spoglądają przodkowie.

Na plaży pięć Amerykanek. Spędzą tu cały dzień a przyszły przed nami. Ich kolorowe stroje widać będzie z tarasu, gdzie właśnie para młoda ma samotną sesję. Czekamy na obiad. Dzisiaj po zimie otworzyli restaurację. Pojawiają się dzieci i mówią po polsku (tutaj pani też była Polką i podawała kalmary).

11. Tropea - Lamezia Terme

W wyjazdach cenię wanny i sny. Ten jest o zlinczowanej dziewczynce, która miałaby mieszkać w Lu. i śpiewać o Czasie. Nazywano ją Zegarynka i nie wiedziano, skąd się wzięła. Źli mieszkańcy zaciągnęli ją na świeżo zaorane pola i zabili, a nikt nie pomógł: po prostu zniknęła z miasta. Dwa razy mi się śni, więc za drugim razem budzę się i zapisuję przykładnie jak Nabokov.

Na plaży pięć Amerykanek. Wiszą nad nimi kolorowe domy. Kalabria jak z folderu.

 

niedziela, 18 marca 2018
Kalabria. Dziennik (1)

 

4. Lamezia Terme 

Postanowiłem poważnie opisywać podróże, nie jakieś pojedyncze wrażenia, ale - owszem - prawdziwy dziennik. Zwłaszcza, że w tutejszych księgarniach można nabyć dzienniki z Kalabrii Aleksandra Dumasa (pięć dziewięćdziesiąt euro) i Edwarda Leara (dziesięć euro, drożej, co zrozumiałe, zważywszy, że Kalabrię zwiedzał na piechotę). Samolot przylatuje wieczorem, rzuca nim, kiedy schodzi znad morza na ląd (pull up, pull up - szepcę ze strachem). Nazwa lotniska nic nie mówi. Pani w wypożyczalni samochodów łatwo ulega urokowi Dziecka.

Wieczór, w którym znowu wygrywa Silvio Berlusconi

Hotel był naprzeciw stacji kolejowej.
Wiatr wiał, aż palmy się chyliły.
Właściciel zrobił herbatę w pokoju z lamperią
a A. rzuciła się rozpakowywać jakby świat nie istniał.

 


(San Giovanni in Fiore)

 

5. Lamezia Terme - San Giovanni in Fiore

Wjeżdżaliśmy coraz wyżej w Apeniny, koniec Apeninów przyciągający jak wszystkie końce, śnieg na poboczach. Patrz, mówi A., jakie monumentalne drzewa. Aż wyjechaliśmy na płaskowyż Sila, gęsty deszcz na szybach. Miasto wyglądało jak umarłe. Szybko pogubiliśmy się pomiędzy kamiennymi domami i zamkniętymi restauracjami z napisem "sprzedam lokal". 

Chciałem u miejscowego jubilera zrealizować swoje marzenie: sprzedawał złote korony - do wyboru: otwarte, zamknięte, potrójne papieskie. Poza tym jego sklep wydawał się - pomijając przystanek autobusowy - najżywszym miejscem w San Giovanni in Fiore. Przestań chodzić z głową w chmurach - pomyślałem sobie, ale było to trudne, zważywszy na to, że miasto chowało się w deszczowych obłokach i trudno było rozróżnić, co było miastem, a co chmurą.

Trójca: trzy okrągłe okna w absydzie kościoła. Zastanawiam się, co było pierwsze: one czy teza tutejszego opata Joachima o trzech epokach w historii ludzkości?

 


(Willa Pani Lopez, San Giovanni in Fiore)

 

W willi ukrytej za młynem, nieopodal miasteczka, mieszkała pani Lopez. W pierwszej chwili stwierdziliśmy, że posiada - oprócz dziwnej willi - dziwne hiszpańskie nazwisko, ale w San Giovanni znajdował się pałac Lopezów a na owej willi tabliczka informująca, że została wybudowana dla pradziadka Lopeza w 1904 roku. Druga tabliczka, świeżo wydrukowana na drzwiach, stwierdzała, że obcym nie wolno wchodzić. Wbrew naszym obawom willa nie była nawiedzona a jedyne kroki za drzwiami były krokami pani Lopez przechadzającej się wśród rycin przedstawiających konie, zabytkowej porcelany i rodzinnych zdjęć.

Jestem ciekawa świata, pani Lopez pyta o Polskę, byłam jedynie w Rumunii, no i w Słowenii i Chorwacji, ale Słowenia i Chorwacja to przecież też Włochy.

Ludzie z Sila

Nie są piękni, tajemnicze plemię żyjące na płaskowyżu (jedno z wielu: zapuszczając się głębiej można napotkać Arboreszów oraz mówiących językiem griko). Miejscowy fotograf, Saverio Marra, przez pięćdziesiąt lat ustawiał ich do zdjęć na pamiątkę (do zawieszenia w domu, do wysłania dla ojca w Etiopii albo do syna w Nowym Jorku). Przyglądamy się im w albumie w szafce u pani Lopez (Lopezowie są też oczywiście na zdjęciach).

 


(źródło:  Saverio Marra fotografo: immagini del mondo popolare silano nei primi decenni del secolo, Electa, Mediolan 1984)

 

6. San Giovanni in Fiore - Santa Severina - Capo Colonna - El Castella

Zjazd z Sila w kierunku Morza Jońskiego oznacza zmianę pory roku. Ilekroć (a robimy to trzy razy) tego dnia przyjeżdżamy do muzeum, powtarza się ten sam rytuał. Dziwią się, zapalają światło, następnie: we czwórkę usiłują po włosku opowiadać, co widać (San Giovanni in Fiore); dają po sobie poznać, że spieszą się na obiad i jak tylko wyjdziemy przekręcą klucz w zamku i przemkną do miasta (Santa Severina); przyglądają się nam, bo z Dzieckiem jesteśmy ciekawsi niż greckie urny (Capo Colonna).

 


(Capo Colonna)

 

Hery nie lubiłem nigdy: pewnie przez Parandowskiego, Herkulesa i jego niemiłe przygody. Na miejsce jej świątyni przypłynęła potem cudowna Matka Boska. Dla której ze świętych kwitną więc dzisiaj jaskry, pytam sam siebie w ruinach?

Drobnica morska. Lampy oliwne. Głowy nieznanych wschodnich bogów. Lwy na ścianę. Dużo monet. Tyle zostaje.

Duje wiatr. W zimowe miesiące Morze Jońskie wcina się w cypel. Na ulicy Katedralnej jest tylko mały kościółek oraz ośrodek wczasowy, który mruga "San Francisco". Jesteśmy jedynymi gośćmi w hotelu "Hannibal" (nikt po Zamie nie myślał tutaj o dehannibalizacji), który chlubi się słoniem w herbie (czy słonie pływały okrętami?). Rodzin tutaj niewiele (sprawdzam dopiero w Reggio), pamiątek nie sprzedają o tej porze roku, pani piecze dla nas rogaliki.

 

sobota, 03 marca 2018
Dziennik pisany w lutym

 

Luty to taki miesiąc, dla którego nawet nie mogę odnaleźć obrazów (za wyjątkiem podróży oczywiście)

 

1. Cukiernia

- Nie lubię ciastek tu - powiedziała A., kiedy poszliśmy do cukierni, żeby luty zacząć lepiej niż skończył się styczeń, to znaczy nie wielokropkiem w nawiasie. Każde ciastko miało karteczkę ze składem, w każdym był alkohol. - Wybornie - pomyślał autor bloga i zamówił tiramisu. Przedzierał się przez nie widelcem, ale nie odnalazł ani śladu amaretto.

2. Wieżowiec

Żeby zaznaczyć swoją obecność, autor bloga postanowił w każdym dniu odnajdywać coś wyjątkowego, coś, co mógłby zapisać: osobę, miejsce albo wydarzenie. I już drugiego lutego był w kropce. Żadnej opowieści:

kiedy wyszedł od fryzjerki, łagodnie pod jego stopami wylądował tlący się papieros, zrzucony z balkonu wieżowca.

3. Podróże

Próbuję oswajać dręczącą mnie rajzefibrę. Jarosław - pisze Romaniuk w "Innym życiu" - aby tworzyć, musiał wyjeżdżać. Choćby niedaleko, ale po prostu nie w tym samym miejscu. Autor bloga w tym szarym styczniu i takim samym lutym, krąży po tanich liniach i bookingach, ogląda, wybiera, chce się stąd zabrać.

Nawet Dziecko z kanapy i foteli buduje samolot, układa zabawki na poduszkach, każe nam siadać i mówi, że do Luny, do Potugalii. Siadamy więc, zapinamy wyimaginowane pasy i odlatujemy. Każdego dnia na nowo.

4. Nadal podróże

Nie ma horyzontu. Szare do cna niebo styka się z szarą powierzchnią ziemi. Kiedy lecimy w lutym? - dopytuje Dziecko.

5. 6. 7. por. tutaj (noce w ogrodach Hiszpanii)

8. Powroty

Zupełny brak wniebowzięć w codzienności.

9. Sennik

Nawet snów nie pamiętam.

10. Polska

- Czy mogę zwrócić majtki? - pyta kasjerkę odpychająca kobieta wpychająca się między mnie a Dziecko. Już w piątej kasie pyta - mówi nadchodząca antypatyczna kierowniczka. - Nie może pani - burczy. 

11. Przygotowania do przeprowadzki

Dziecko - tłumaczę A. - ma większe prawo do naszego łóżka, skoro sypia w nim od urodzenia, a my tylko kilka lat.

12. Archeologia

Dno szuflady: test z dwoma kreskami, kartka od K. z Brukseli, rachunek za hotel z podróży poślubnej, tabaka z Chmielna, drobne juany, notes na adresy, w którym wciąż jest W.

13. Pod powiekami

Nie do opisania jest to, co bym chciał opisać, niewypowiadalne jak latem. Rozczesuję pojedyncze obrazy, zapisane słowa. Czułość pamięci albo pamięć czułości. Coraz częściej zamiast: wielokropek w nawiasie.

14. Data 

Zapomnieli, że są.

15. Bateria

Numer milion dwieście piętnaście w kolejce w ikei. Telefon się wyczerpał. Dziecko też.

16. Ponownie o kurierach

Zapowiedziany kurier zadzwonił raz, a potem już nie odbierał. Kolejne zranione serce?

17. Tulipany

Pierwszego roku razem kupowaliśmy co tydzień inny kolor tulipanów. Zostało z niego mnóstwo zdjęć w pokoju na Saskiej Kępie. Teraz tylko zapisuję: fioletowy, czerwony, różowy, czerwony.

18. Szczelina

- Ciągle trzeba się martwić - mówię A., kiedy wracam z kościoła wieczorem. 

W kościele mówili, że nie trzeba - takie świadectwo. Trzeba zostawić szczelinę a Bóg wszystko załatwi. - Skąd się biorą ci beztroscy ludzie?

- Tak, ciągle - czuwa A.

19. Polska

Kiedy minister przyszedł po raz pierwszy na karteczce nad biurkiem sekretarki wykreślił tytuły nie dla niego. Zostały same te, co czytał zawsze, te o Bogu i ojczyźnie. Podejrzewam, że wszyscy zrobili tak samo. 

Nie powinni się teraz dziwić: kilka tych samych nazwisk w kółko, kilka gazet, ich cały czarno-biały świat, który nie istnieje naprawdę.

20. Pieśń na wyjście

in blue

21. Rozmowa nad kubeczkiem

- Poproszę bezkofeinową.
- Badania?
- ...
- Zrobię panu zbożową, jest lepsza.

(Nieprawda.) 

22. Rysunek

Nie zapomnieli, że są. A. namalowała w zeszycie, w którym pisał bloga czerwone. Ale on już dawno nie pisał bloga, znalazł dopiero dzisiaj.

23. Krajobraz z nimi

Odlatując, zostawiali za sobą ruiny i zgliszcza.

24. 25. 26. z A. i J. i M. i Dzieckiem w Londynie (por. tutaj)

27. Podróże znowu

Po powrocie cała codzienność jest jeszcze bardziej codzienna. Utrzymują cię kroplówki ze zdjęć i krótkich zdań. Zasypiasz nadzwyczajnie wcześniej. (Podróżowanie jako sposób na niezmarnowanie do końca). 

28. O czytaniu

Studentka naprzeciw czyta zawzięcie jakąś dużą prozę. Skrywa tytuł za plecami koleżanki (też tak robiłem) a ja jestem niezmiernie ciekawy co to. Niestety nie mogę wyjść z roli nudnego wykładowcy, więc nigdy się nie dowiem.

  

piątek, 02 marca 2018
Dziennik z Londynu

 


(Kolekcja kolibrów, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, źródło: a.b.)

 

Autor

Za miesiąc kończę trzydzieści osiem lat. Ale na trzydzieści osiem czuję się już od dawna, od miesiąca, dwóch. Może nawet na czterdzieści. 

(Zawsze przygotowany na najgorsze.)

Home

Tych, którzy wracają witamy w domu - powiedziała po polsku stewardessa w Luton. 

(Całkiem ich tu sporo, uświadamiam sobie, tych, co zapełniali dzienniki, które autor przyszłego bloga zapisywał wieczorami, tych co nawet zdążyli na jego czytanie, choćby T., tych, co stali się zupełnie obcy w Warszawie a potem na amen wyjechali. Do podręcznika z angielskiego).

Klasa ogólna z angielskim

Rok temu w lutym zobaczyłem Londyn i powiedziałem A., że pojedziemy tam razem. No to jesteśmy. Pan nie radzi sobie przy czekinie. 

(Patrz, mówię, anglicyzowali nas po cichu. Więcej wiemy o Londynie, o mind the gap, o krukach w Tower niż o jakimkolwiek innym mieście. Cały poczet nauczycieli i nauczycielek wbijał nam to do głowy. No to jesteśmy).

Pora obiadowa

Cmoka ze smakiem, ślinka cieknie, Francuz na widok wypchanego dzika. 

(Jesteśmy w świątyni Darwina. Obejrzeliśmy naszego wujka z Neandertalu, tyranozaura, co kłapie zębami, wypchanego Niedźwiedzia, tego od Maszki, choć nieco wypłowiał, i kamieni szlachetnych na metry. Za chwilę pójdziemy na obiad, ale na razie przy wypchanym dziku słuchamy Francuza).

Słoń nr 15

Kiedy usiądzie się na górze, przed przednią szybą, w czerwonym autobusie, a jeździliśmy nimi zawzięcie, kłócąc się ze sobą o miejsce: ja z Dzieckiem i M., to wtedy jest jak na słoniu. Przyglądasz się dachom furgonetek, na zakrętach rozbijasz w pył mniejsze auta i wjeżdżasz prosto w uciekających turystów. 

(Dlatego ani ja z Dzieckiem, ani M. nie możemy ustąpić sobie miejsca).

Thirteen

Skoro moją pasją jest podglądanie i podsłuchiwanie, tudzież zaglądanie do czytanych książek, w Londynie uważnie wynotowuję ten galimatias kolorów i języków. Na przykład kiedy idziemy wieczorem na makaron.

(Trwają czyjeś trzynaste urodziny, o czym świadczą baloniki w kolorze pink, por. Maszka, odcinek 44, i każda z zaproszonych zdaje się być przedstawicielką innego skrawka świata. Ach, jak mi tu dobrze, mówię do siebie, lepiej nawet niż w berlińskim metrze, jakże nie lubię narodów żyjących w akwarium).

Elwira

Po to tu przyjechaliśmy (choć może wcale nie po to, pomyślę później, tylko żeby pobyć przez chwilę z przyjaciółmi, jeść arbuza w kostkach i kłócić się o miejsce przy oknie?), znów dostaję dreszczy jak w salach z Balthusem.

(9 marca 2015 roku znienacka, bez żadnego komentarza, pojawił się na blogu Amadeo Modigliani. Przyjemność obcowania ze sztuką wypierała przyjemność oglądania filmów. A.M. opanował mnie zupełnie. Już wtedy była tam Elwira.

Stoję pośród kobiet, które namalował (a które za czasów A.M. budziły oburzenie: portretował bezwstydnie ich włosy łonowe). Owe panny z Montmartre'u i Montparnasse'u, dzisiaj zaliczamy do nieśmiertelnych. Wśród nich Elwira uśmiecha się nieśmiało. Wszystkie one, ona także, mamią swym oczami niespokojnymi, upojnymi. Zostań z nami, mówi Elwira.

Dlatego obejrzawszy wszystkie sale zachwytu, nie mogę wyjść tak po prostu, muszę jeszcze powrócić, pożegnać się z nią. Modigliani, Tate Modern).

Zuzanna

Pomiędzy poważnymi Holbeinami, dziewczynką Degasa, której niania rozczesuje włosy na plaży, kąpiącymi się w kropkach chłopcami Seurata, patrzy na mnie Zuzanna. Zuzanna wychodzi z kąpieli, nie ma obok niej starców. Zaraz zaraz, to ja ją podglądam. To ja jestem starcem (Francesco Hayez).

(Za miesiąc kończę trzydzieści osiem lat. Ale na trzydzieści osiem czuję się już od dawna).

Raj

Bawimy się z Dzieckiem w raj na Soho Square. Po wszystkich trawnikach możesz biegać, zbierać liście palm, przysłuchiwać się głosowi czarnego ptaka, nie wolno ci jedynie deptać tej grządki, na której rosną tulipany. Dziecko unosi podeszwę. Ten moment, ta pokusa. I nagle zjawia się archanioł w żółtej kamizelce, i wygania nas i gości tulących się na ławkach, i zamyka ogród. Dlaczego zamknęli? - pyta Dziecko, a ja odpowiadam, że siedemnasta trzydzieści.

(Powróciliśmy więc do irlandzkiego kościoła, gdzie Dziecko zdołało rozrzucić ulotki Czym jest życie wieczne?)

Autor (repryza)

Obfitość symboli: motyle, które łowił pan V.N. (motyl jest jedynie motylem, ale cóż począć z imago jako metaforą?) i huśtawki, na których bachantki czciły Dionizosa (zapewne nie śpiewały przy tym: Ogórek, ogórek...)

(Wszystko co robimy po to, żeby nie zapomnieć, pieszczotliwie uchwycić się czasu, który jest pomiędzy nami. Sztuka, fotografia, literatura, kilka momentów z przyjaciółmi. Coś, co jest naprawdę i mija).

Noc, w którą wracamy

Zaczął padać śnieg. Znów jeździliśmy czerwonymi autobusami i biegliśmy po moście. Tomik kosztował jedynie funta (co za gratka dla kolekcjonera miejsc, słów, pamiątek podróżnych). Kiedy odmrażają nam skrzydła, J. i M. siedzą za nami, czytam o Śmierci Fryzjerze.

(It’s just/ a moment/ he said, we die/ every night, William Carlos Williams)

  

poniedziałek, 12 lutego 2018
Dziennik z Kastylii i La Manchy

 

Niebo 

Snowfall in Madrid zapowiada kapitan. Krążymy więc w chmurach ujęci tym paradoksem.

Kolej podmiejska

Zimno powoduje, że jeszcze gęściej zbijają się w hałaśliwe stadka.

 


(Balthus, Piękne dni, 1944-1946, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Smithsonian Institution, Waszyngton, źródło: mydailyartdisplay.wordpress.com)Łaska

Znane mi w literaturze opisy tego typu zjawiska dotyczą Kaplicy Sykstyńskiej (nic z tego), Mona Lizy (w ogóle), ewentualnie mistrzów trecento (lekko przy Giotto). Oto przybyłem, stoję przed "Pokojem" i czuję jak po płatach mózgu przechodzą mi ciarki. Nie spodziewałem się z każdym włoskiem takiej doskonałości; gry światła i cienia na udach Teresy; tego, jak dziewczyna w bieli odsłania lub nie odsłania piersi. Chłonąć płótno (Derain, Balthus, Giacometti. Una amistad entre artistas, Fundacja MAPFRE).

O mnie

Pewnego lata De Chirico objawił mi upalną pustkę. Nikt nie potrafił namalować jej lepiej, więc teraz biegnę - choć trudno się było oderwać - od Balthusa i Deraina do niego. Patrzę na nich - spoglądają na mnie: pustka i manekiny (El Mundo de Giorgio de Chirico, Caixa Forum).

Dworzec

W dworcowej kawiarni ciągle mnie pytają o pięćdziesiąt centów.

Taksówka

Tego wieczoru, w Toledo, z Niemcem przebiegałem przez ulicę do taksówki. Kiedy wsiadaliśmy, taksówkarz wskazał ręką na taksometr i spytał: no falta ticket? Nie trzeba, odpowiedzieliśmy z Niemcem, który podwójnie wymknął się własnej definicji.

Katedra w Toledo

Ci, co nie pójdą do ognia wcale nie są zadowoleni. Wołają do nich ci z czyśćca, przeszkadzają w modlitwie. W welonie są bowiem bezcieleśni i bezpłciowi, ale nie głusi. Zwłaszcza kiedy pół lew, pół dzik rozprawia się z jakąś niewiastą na pierwszym planie, tuż pod Bogiem (Kapitularz).

Selfie dla potomnych: ów mężczyzna patrzy z lekką dumą. Szata skazańca odbija się w nieskazitelnie wypolerowanej zbroi. Pochwała dobrze wykonanej roboty (El Greco, Obnażenie z szat).

Ci, co będą prowadzić na egzekucję przypominają zwierzęta: ich wykrzywione twarze w każdym motłochu świata. Chrystus jest bardzo zmęczony. W różowych szatach jak w nocnej koszuli (Francisco Goya, Pojmanie Chrystusa).

Wszystko jest jak powinno być: zasmucone anioły, opłakujące niewiasty, oddany Jan. Tylko setnik zauważył, wskazuje zdziwiony. Krzyż jest pusty (wystawa w katedrze)

 


(źródło: a.b.)

 

Podglądanie

Chińczycy jęczą na znak przewodnika. Razem oglądamy grę palców na pogrzebie hrabiego Orgaza.

Sklep 

Zakonnica ma sto lat i szalik. Wyobrażam sobie, że jest ostatnią siostrą od świętego Antoniego: sama jedna została pośród słodyczy.

Miasto śpi

Punktualnie o szóstej zatrzaskują się okiennice sklepów z mieczami i marcepanem. Toledo milknie. Zanurzając się w wąskie uliczki, przechodzień przemyka niezauważony. Może dowoli gubić się w górę i w dół. Przebiega kot. Nikt go tu nie odnajdzie.

Śniadanie

Wiedenka mówi: rano piję kawę i jakieś ciastko. Nagryza we wzorki tosty z nutellą.

 


(źródło: a.b.)

 

Widok

W słońcu poranka teren staje się Derainem.

Stupor

Babka w kolejce przed nami doznała ataku dziwnej apatii, jak zając, co nieruchomieje w światłach samochodu. Nie ruszała się. Cała kolejka z lewej za nią. Obsługa naziemna powtarzała siguiente, ale ruszali tylko ci z prawej. Ona nic. Wykręciłem walizkę i poszedłem na koniec prawej. Kiedy mijałem ową kobietę, pani od sprawdzania i odrywania powiedziała siguiente. Zgodnie z przewidywaniami tamta nie ruszyła się z miejsca. Wszedłem w rękaw.

Lotnisko

Sądząc po rozmiarach lotniska w Madrycie, Imperium Hiszpańskie istnieje i ma się dobrze. To stąd Krzysztof Kolumb odlatywałby do Nowego Świata: Isabel - arcykatolickie linie lotnicze. Kiedy kołujemy, nie zachodzi nad nami słońce.

(5-7.02.2018)

  

środa, 31 stycznia 2018
Coś na kształt dziennika ze stycznia 2018 roku

 


(Zima w Central Parku, październik 2017, źródło: www.facebook.com/SnappingNewYork)

 

1. Dziwna euforia u autora bloga utrzymuje się do zmierzchu. Dopiero potem nowy rok, stare rytuały. 2. Łatwiej ci było z peruką - mówi W. - łatwiej udawać, że to nie ty, taki zadowolony. W miejscu fontanny trzy ponure choinki. 3. Zaczyna padać, intensywnie i grząsko. Zachmurzenie całkowite. Pod drzwiami sanki czekają na jakąkolwiek zimę. Zima ponoć w Nowej Anglii. 4. Stare rytuały. Popołudniu znów deszcz. Zima w Nowej Anglii trwa. 5. Bardzo trudno jest nadawać znaczenie poszczególnym dniom, żeby nie uciekły. Policz do pięciu. Uspokój się. 6. Dzień jednego wiersza. W tym roku wyjątkowo - nieprzeczytanego i nieprzytoczonego. 7. Dzieciństwo w czasie dojrzałego neoliberalizmu - po pytaniu czemu? weszliśmy w okres pytania: gdzie kupione? (...) To co nam się wydawało małym życiem było chyba właśnie życiem wielkim. A w każdym razie życiem właściwym, po prostu życiem (J.I., s. 108) (...) nikt nie zauważa twojej cyfrowej nieobecności. po prostu cię nie ma: tej zimy, kiedy nie ma śniegu - poza Nową Anglią - i ciemność rano, ciemność wieczorem. (...) nikt cię nie szuka a więc nie będziesz odnaleziony (z żali nastoletniego autora bloga) (...) W sensie relacji erotycznej była to miłość podwójnie zakazana i nieakceptowana nawet przez otoczenie (Wiesio i Jarosław, s. 276) (...) Obydwoje byli w gruncie rzeczy szczęśliwi. Mieli swoje kino w jesienne wieczory, wracali razem przez wietnamską restaurację w pawilonach (golonka w słodkim sosie - on jadł), on czytał książki w haemie, gdy ona buszowała. Tak byli szczęśliwi, wtedy, dawno. 12. Dż. opowiada o szczęśliwych kobietach z Podkarpacia, które rozmawiają o kanapkach z domowego chleba, które szykują dla swoich mężów. (...) skoro w zapisywaniu życia chodziło o coś niezwykłego, a ono jest aż do porzygania zwyczajne, pełne pustych rytuałów, to po co jeszcze cokolwiek zapisywać. 14. pojedziemy szukać śniegu - obiecuję Dziecku - daleko, daleko. Nawet do Nowej Anglii. 15. Rzeczy, które robimy razem: spadł na nas człowiek w metrze, na schodach ruchomych. Kolejny początek powieści albo zawał - pomyślałem sobie - jak tu udzielić pierwszej pomocy? Ale on pijany. Wstał, odwrócił się do A. - mnie nie zauważył - szarmancko przeprosił za brak równowagi./ pierwszy raz ciemnoniebieskie popołudnie, dłuższy dzień. 16. Opowieść o cudzie: modlili się o samochód, był im potrzebny. I oto ktoś im podarował chryslera voyagera (ksiądz opowiedział u kolegi, któremu Bóg buduje dom) / śnieg spadł Dziecku na rzęsy, kiedy jadło obwarzanka. Znaleźliśmy śnieg - mówię - pójdziemy na sanki. Dziecko nigdzie nie chce iść / Niki - to znaczy w słowniku Dziecka nikt albo żaden. Dziennik nikiego - obmyślam podtytuł do tych notatek. 17. Podróż do Olsztyna: na białych polach kolorowe ule. / J. pisze o gilach na śniegu. Tęsknota za nieosiągalnym obrazem. (...) znów dziesięć dni bez zapisywania. był śnieg, nie ma śniegu. dwa seriale. małe wygodne życie, uporządkowane do granic (...) W. pisze do mnie o reklamach kontekstowych na fejsbuku: każdemu pokazują to, na co zasługuje. Dla mnie tępe, plastikowe k..iszony z dmuchanymi cycami, a dla Ciebie wariatkowo (...) w czwartek intensyfikacja ptasiego świergotu: pierwsza oznaka przedwiośnia. jedna z kawek pod piekarnią rano ma białe pióro w ogonie (...) im dłużej mnie tu nie ma, tym bardziej rozumiem, że ten cały zapis, dwanaście lat prawie dzień po dniu był zbędny (...) 27. Pavlova i fioletowe tulipany. 28. To, co było piękne w tej niepięknej zimie - myślę, skacząc po lodowych kałużach pod kościołem - jest oddalone i nierzeczywiste, i mogę za tym tęsknić, ale to tęsknota za życiem urojonym, innym od tego tu i teraz. Fantazjuję więc z pasją równej tej, z jaką niegdyś pisałem bloga (A. miała rację z tym moim uciekaniem do własnego świata!) Ale powiem Wam, że kiedy chcę raptownie pomyśleć o tym, co było piękne w tej niepięknej zimie, to zaraz pojawia mi się jeden obraz: wieczór przed wigilią, wilgoć, orlen w Rykach i kierowcy - w tym ówczesny autor bloga - sikający po krzakach, bo na stacji kolejka pań z autobusu z wycieczką. 29. Tak wiele pudru, opowiadania, że jesteśmy największym drzewem, a w ciągu kilku godzin wszystko wykipiało. To, co skrzętnie ukrywane, wylazło na wierzch z upiorną gębą Ziemkiewicza i Wolskiego, luminarzy współczesnej kultury narodowej, Chominowa spojrzała zza zasłony. Na którymś z obrzydliwych portali, czołowej gazety obecnej władzy, przeczytałem, że są narodem przeklętym, bo ukrzyżowali Jezusa. Polaka. (...)

  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 178