2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl

Wpisy z tagiem: książki

niedziela, 04 marca 2018
Olga Gitkiewicz, Nie hańbi, Dowody na Istnienie 2017

 


(Lewis Hine, Rhodes Mfg. Co. Spinner. Chwila spojrzenia na zewnątrz. Mówiła, że ma 11 lat i od ponad roku pracuje, Lincolnton, N.C., 1908, źródło: wikimedia.org)

 

3 marca:

Wbrew pojawiającym się recenzjom, tudzież nominacji do nagrody Kapuścińskiego, największą wartością tej książki nie jest wcale opowieść o dzisiejszym rynku pracy. Ba, historia o Mordorze, nadużywająca korporacyjnego żargonu, wydaje się naciągana, a znowuż fragment o Szydłowcu jakiś niedokończony.

Za to to, co "Nie hańbi" opowiada o pracy w żyrardowskich tkalniach jest bardzo ciekawe. W tych fragmentach (nitkach) autorka wyraźnie podąża śladami autora "13 pięter", śledząc losy kolejnych pokoleń robotników (i kolejnych pokoleń fabrykantów). W dobie zachwytów nad dwudziestoleciem warto pamiętać opisy żyrardowskiej nędzy i niesprawiedliwości. Owszem, świat można widzieć z perspektywy "Ziemiańskiej", ale będzie to tylko ćwierć, a może i mniej prawdy.

Brakuje na stronach tej książki przypomnienia, że rolę Żyrardowów przejęły dzisiaj fabryki Bangladeszu, które są na tyle od nas odległe, że udajemy, że ich nie ma.

Dawno temu ksiądz Tischner pisał, że polska praca jest chora. Po lekturze żyrardowskiej części książki Gitkiewicz rodzi się we mnie pytanie, czy pracę da się w ogóle uzdrowić? Jak wiecie jestem pesymistą.

 

sobota, 03 marca 2018
Antonin Bajaja, Nad piękną modrą Drevnicą, Książkowe Klimaty 2017

 


(Friedrich Paneth, 1925, źródło: buzzfeed.com)

 

23 lutego, Londyn: 

Ta książka ma strukturę snu. Jego linie skręcają w różne strony. Skojarzenia przychodzą i znikają. Z fragmentu jednej piosenki rodzi się cała opowieść. Śnimy przeszłość, której już nie ma. Ludzi, którzy jeśli nie odeszli, to dorośli i się postarzeli. Jeziora, których tafla wygląda zupełnie inaczej. Zapisane kartki, które pożółkły. W pewnych momentach bohaterowie mieszają się, przychodzą z różnych głębokości czasu, rozmawiając ze sobą. 

Konstrukcja zdania: jeszcze nie wie, że - przewaga wszechwiedzącego narratora z przyszłości nad nieświadomymi mieszkańcami wspomnień. Bardzo mnie ten fakt wzrusza.

A jeśli pisałem ostatnio, że po Prouście nic już nowego nie da się napisać o pamięci, to się myliłem. Śnienie Antoniego Bajai przypomina mi moje sny: w podobny sposób jawi mi się "kiedyś", chociaż odległość jest inna. Dzieciństwo autora przypada na lata czterdzieste i pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na okres dramatycznych wydarzeń - końca świata - który dzieciom wydawał się tajemniczy i pociągający (sen ma własną logikę).

Ten sen, ta książka złożona jest z listów brata do siostry. Jest to jeszcze jeden powód, dla którego "Nad piękną modrą Drevnicą" jest poruszająca, mówi bowiem, droga Jeanne, o miłości dyskretnej i wiernej, która trwa mimo tego, że jej bohaterów zmienił czas. Na przekór czasowi.

 

niedziela, 18 lutego 2018
Emilios Solomou, Dziennik zdrady, Książkowe Klimaty 2015

 


(Fresk z pałacu w Knossos, źródło: en.wikimedia.org)

 

Z "Dziennikiem zdrady" autor bloga ma pewien kłopot. Czasami - może to wrażenie po dwóch mocnych kawałkach amerykańskiej prozy o fenomenalnym języku i nieoczywistej fabule - wydawał się on romansidłem ubranym w pseudonaukowy anturaż. Oto na samotną wyspę w Archipelagu Cykladzkim przybywa starzejący się archeolog. Pierwsze akapity są kuszące: łatwo wyobrazić sobie białą wioskę z niebieskimi dachami i rybackimi kawiarniami na nabrzeżu, ale zaraz potem pojawiają się retrospekcje, emocjonalne rozchwiania i wybory zupełnie jak w melodramacie o niezbyt wciągającej fabule. Niemniej pewien zakręt w kompozycji powieści (zdrada na czym polega, byłaby tutaj najgorszą ze zdrad), czyni ową opowieść możliwą do zniesienia.

Z drugiej strony momentami (nie wiem, czy nie zależą one od nastroju autora bloga) aż chce się stwierdzić, że jest to świetne studium o ludzkich uczuciach. To te fragmenty, kiedy chce się powiedzieć: ale to prawdziwe! Któż jednak po - wspominanym w "Dzienniku" - Prouście powie coś więcej o zapamiętywaniu uczuć i ich zapominaniu? Bohater Emiliosa Solomou nie jest wyjątkowy.

Może dlatego fragment, który wynotowuję nie mówi wcale o uczuciach ani nawet o Morzu Śródziemnym, ale o dzisiejszej Polsce. Polska też nie jest wyjątkowa:

Potem nastąpiło bogoojczyźniane kazanie na temat roli szkoły, właściwego wychowania, prawosławia, korzeni i patriotycznych wartości, ojczyny, którą "trzeba ustrzec przed hańbą i ateizmem komunizmu, przed czerwonym potworem, dla którego nie istnieje żadna świętość" (s. 271).

  

środa, 14 lutego 2018
Colson Whitehead, Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki, Albatros 2017

 


(Sally Mann, Deep South, 2005, źródło: sallymann.com)

 

9 lutego:

Te wykrzywione zwierzęco twarze na obraz Goyi w zakrystii katedry w Toledo na co dzień należały do najzwyklejszych obywateli. Nie jesteśmy bowiem stadem naczelnych dwadzieścia cztery godziny na dobę. To okoliczności, język, poczucie własnej wielkości albo cudzej słabości pozwala nam zapomnieć o byciu człowiekiem.

Najbardziej uniwersalnym fragmentem „Kolei podziemnej” jest rozdział rozgrywający się w Karolinie Północnej. Stan, który wygnał wszystkich czarnoskórych i w którym trwa polowanie na tych, co nie zdołali zbiec, a także na tych, którzy im pomagają. Owszem trafiają się nadchodzący z południa tropiciele zbiegłych niewolników, ale to sąsiedzi są tymi, którzy donoszą, którzy w miejskim parku, ku uciesze gawiedzi, wieszają własnych sąsiadów i katują przyłapanych uciekinierów. Ba, w historii Cory (docenić należy, że podziemiami z piekła ucieka Cora, to jest Persefona), jeden z tropicieli ratuje ją przed linczem na miejscu.

Czy Karolina Północna nie przypomina jakichś obrazków z Polski, tych, o których, pod groźbą więzienia, mamy zapomnieć? Pięknych słonecznych dni, sąsiadów wydających sąsiadów za kilogram cukru i piszących Szanowny panie Gistapo?

„Kolej podziemna” napisana jest na przekór opowieściom o Wielkiej Ameryce i jej chwalebnej historii, którą miliarder karmi masy. Bo, czy tego chcemy, czy nie, ludzie i narody nie mają kryształowych historii. Nawet te, które zasługują na największe drzewo.

 

Paul Beatty, Sprzedawczyk, Sonia Draga 2018

 


("Gang urwisów", lata 30. XX wieku, źródło: http://www.cbc.ca/radio/q/schedule-for-tuesday-january-26-2015-1.3419899/the-complex-racial-history-of-the-little-rascals-1.3419904; Jeden z kluczowych wątków w powieści) 

 

7 lutego, samolot do Warszawy:

Na próżno (?) spieszę się, by zdążyć zapisać coś o "Sprzedawczyku" jeszcze w karnawale, bo jest to powieść na wskroś karnawałowa. Nie, nie w znaczeniu, że jest krotochwilna bądź rozrywkowa: jest karnawałowa w najgłębszych warstwach, w których karnawał oznacza odwrócenie porządku, postawienie świata do góry nogami: błazen staje się królem,

miasto, które zniknęło, wraca na mapę; dziecięca gwiazda na starość zostaje niewolnikiem; a przywrócona segregacja rasowa uzdrawia dość podrzędną szkołę.

Poprzez wyolbrzymienie i odwrócenie (to, co określam jako karnawałowość) Beatty prowadzi czytelnika przez czarną Amerykę kalifornijskich przedmieść sześćdziesiąt lat po tym, jak Rosa Parks odmówiła wstania w autobusie (powieść naszpikowana jest faktami, nazwiskami i aluzjami do afroamerykańskiej kultury i polityki. Autor bloga nieprzypadkowo wspomina Rosę Parks, bo była to jedna z nielicznych postaci, której nazwisko coś mu mówiło). Wcale nie jest to piękny obrazek.

"Sprzedawczyk" jest powieścią językową. Właściwie przez dłuższy czas nie zwracałem uwagi na samą fabułę. To język - w kongenialnym przekładzie Piotra Tarczyńskiego - stanowi o sile powieści. To on, tak gęsty i nasycony, przydusza czytelnika, nakazuje mu zapomnieć o bożym świecie i pojawić się w Dickens, mieście, którego nie ma. Ten język, wulgarny, obcesowy, uliczny i trudny czasami do rozszyfrowania, jest istotą "Sprzedawczyka". Trudno się nim delektować, ale nie sposób przejść obojętnie.

  

niedziela, 11 lutego 2018
Paweł Brykczyński, Gotowi na przemoc, Krytyka Polityczna 2017

 

(Zdzisław Mrożewski w roli prezydenta Gabriela Narutowicza, "Śmierć prezydenta", 1977, reż. Jerzy Kawalerowicz, źródło: nina.gov.pl)

 

5 lutego, samolot do Madrytu:

To nie jest Europa (...) Ci ludzie lepiej się czuli pod tymi, kto karki im deptał i bił po pysku (Piłsudski o polskiej prawicy, s. 92).

Analiza Brykczyńskiego właśnie dzisiaj wydaje się być fundamentalną. Lepiej niż odniesienia do Marca 1968 r. pozwala dokonać wiwisekcji umysłów rozmaitych ziemkiewiczów, księży zielińskich, tudzież setek anonimowych komentatorów ostatnich wydarzeń.

Oficjalnie sposób myślenia polityków umiarkowanej prawicy odnosi się bowiem do narodu politycznego. To owa mityczna Polska jagiellońska, w której każdy, kto do niej się poczuwa, ma równe prawa. Jest to koncepcja Piłsudskiego stojąca w sprzeczności z tradycyjnym sposobem myślenia prawicowego Polaka, który - za Dmowskim - naród postrzega w kategoriach czysto etnicznych. U samego początku analizy tego, co się dzieje, mamy więc paradoks.

Być może retoryka rządzących była do pewnego momentu ograniczana - znienawidzoną przez sieci i do rzeczy - polityczną poprawnością, traktowaną na sposób pragmatyczny. Ba, być może część polityków, ta bardziej konserwatywna niż narodowa, koncept narodu państwowego uznała za swój.

Niemniej dla większości wyborców, dla sporej części "elit pamięci", którym powierzono rolę mitopisarzy, wreszcie dla wspomnianej powyżej prawicowej prasy, idea katolickiego narodu polskiego w jasny sposób jest ideą etniczną. Ustawa o IPN stała się sposobnością, aby ten język narodowej ekskluzywności odczarować. Wrócił, a właściwie ujawnił się, on według tych samych wzorców, które funkcjonowały sto lat temu, gdy prawicowa nagonka doprowadziła do zabójstwa pierwszego prezydenta niepodległej Polski (ach, i ten endecki działacz krzyczący z sejmowej widowni, w dniu zaprzysiężenia Król żydowski! - lekkość stosunku do własnej rzekomej religii nie przestaje mnie u tych ludzi zdumiewać), jak i pięćdziesiąt lat temu.

Jest w tej dusznej atmosferze Lutego 2018 jednak coś oczyszczającego. Stanęliśmy przed lustrem - wydawało się nam, że ujrzymy w nim najpiękniejszą na świecie twarz (tak sobie lubimy wmawiać, zapamiętajcie: brakuje jednego drzewa!) - a dostrzegliśmy znajomą twarz ze starych zdjęć, o których ciągle chcemy zapomnieć. Nie musimy już dłużej udawać.

  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 104