Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl

Wpisy z tagiem: Chiny

niedziela, 09 września 2018
Frank Dikötter, Rewolucja kulturalna, Czarne 2018

 


(Czerwonogwardziści z Czerwonymi Książeczkami w Pekinie w 1966 roku, ChinaFotoPress/Getty Images, żródło: wsj.com; zdjęcie wykorzystane na okładce)

 

Potrzebny jest więc paranoiczny przywódca, gromada przerażonych klakierów, propaganda, która usprawiedliwi każdą woltę władzy oraz zaślepiony ideologią tłum skandujący ukochane imię. I już biegnie urzędniczka wojewody policzkować kogoś, kto się sprzeciwia. I już rzucają się uczniowie pekińskiej szkoły torturować swoich nauczycieli. Oczywiście, możecie powiedzieć, że przesadzam. Owszem: hiperbola, ale mechanizm działa dokładnie ten sam - zmienia się przywódca, ideologia, ofiary i zasięg. Należy wzmóc nienawiść, a potem już się potoczy: tak działa to u naczelnych.

Gdyby nie wydarzyło się to naprawdę, uznałbym, że Rewolucja Kulturalna to doskonały kawał literatury. Szczególnie ta dystopijna opowieść o dzieciach, które przejmują władzę nad szkołami, by niszczyć i zabijać stary porządek reprezentowany przez belfrów. Król Maciuś Pierwszy w krainie Wielkiego Muru.

Jeden z pseudointelektualistów rządzącej w Polsce partii pisał niegdyś o rozwibrowaniu czy też rozedrganiu układu. Opisywana przez Diköttera rewolucja może być właśnie traktowana jako takie działanie na ogromną skalę. Trudno zrozumieć, choć autor pisze w sposób wyjątkowo przystępny, kolejne etapy tego procesu, w którym wczorajsi bohaterowie dzisiaj stają się zdrajcami. Jedna decyzja Przewodniczącego wystarcza, aby odwrócić bieg rzeczywistości o sto osiemdziesiąt stopni.

Przeraża masowość i ogrom rewolucji, która oznacza chaos. Zniszczyć nawet własne państwo, aby umocnić swoją władzę (marzenie, które spełnia się na różne sposoby).

 

piątek, 25 sierpnia 2017
Konfucjusz, Lun Yu. Rozmowy, Aletheia 2017

 


(Xidi, Anhui, wrzesień 2012 r., źródło: a.b.)

  

Czy kiedy głupiec komentuje mędrca, może to być mądre? 

Konfucjusza czytam jako urzędnik średniego szczebla, którego administracja publiczna odstręcza, ale równocześnie nieco fascynuje. Już dawno sugerowałem, że należałoby ją badać metodami etnograficznymi podobnie jak egzotyczne plemiona: jej przedziwne obrzędy, jej skomplikowane rytuały. Niestety prowadząc obserwację uczestniczącą, autor bloga w pewnym momencie zatracił obiektywizm i z obserwatora stał się obiektem obserwacji.

Czytam więc Konfucjusza, urzędnika wysokiego szczebla, który odkrył metodę stworzenia idealnego państwa i idealnej administracji, niemniej - jak to zwykle bywa - teoria nie dała się ot tak wprowadzić w życie, co nie przeszkodziło w tym, aby Konfucjusz został ubóstwiony. Najpiękniejsze idee zabija się przecież, stawiając im pomniki.

Czytam go w roku siódmym po wypadku lotniczym, roku drugim rosnącej nienawiści i on, te dwadzieścia cztery wieki temu, ostrzega: wspaniała pozycja bez świetności, praktykowanie religii bez czci, przestrzeganie zwyczajów pogrzebowych bez żałoby serca: takich rzeczy nie mogę poważać (III, 26). Jakby przejrzał na wylot Polaków w latach dobrej zmiany.

Ale najbardziej zadziwia mnie w Konfucjuszu to, że kiedyś - jak twierdzi - było lepiej. Przez całą historię było lepiej jest - zdaje się - najczęściej powtarzanym zdaniem. Ciągle nam się wydaje, że było lepiej i ciągle nie możemy się pogodzić z tym jak jest. Czy pogodzenie jest przegraną, czy zwycięstwem? - tego głupiec nie wie.

   

poniedziałek, 24 kwietnia 2017
Liao Yiwu, Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu, Czarne 2017

 

Zwykle nie czytam literatury więziennej ani łagierniczej. Podobnie zresztą jest z filmami. Lubię wierzyć, że zło jest jedynie brakiem dobra. W moim naiwnym świecie daję każdemu szansę. Ale oto zjawia sią Liao Yiwu, ten sam, dzięki któremu pojechaliśmy do Chin (tutaj), i opowiada o tym, jak sprzedawcy brzoskwiń dokonują linczu, opowiada brutalnie i wyciąga z tej opowieści straszne wnioski: kilka miesięcy temu ulegliśmy zbiorowemu złudzeniu, że Chińczycy są nieustraszeni - widok brutalności tego małomiasteczkowego motłochu uświadomił mi jednak, że uczestnicy protestów zdolni są do okrutnego poniżania własnych rodaków (s. 66).

Zło jest jedynie brakiem dobra: kiedy zamykam oczy, bardzo chcę w to wierzyć. Zaciskam powieki tak mocno, że litery ledwo do mnie docierają. Powoli, dzień za dniem odczytuję opowieść o innym świecie, opowieść cuchnącą fekaliami, spermą i potem. Opowieść o napotykaniu żywych umarłych oczekujących egzekucji, o poniżeniu, wobec którego eksperyment Zimbardo jest tylko niewinną igraszką. Wstrząsający i - po raz kolejny - dogłębnie ekshibicjonistyczny zapis.

Ale na tym dnie człowieczeństwa, podobnie jak na Łubiance w latach czterdziestych ubiegłego wieku, czemu dziwiłem się czytając Marci Shore (tutaj), i tak poziom czytelnictwa jest wyższy niż w Polsce w roku dwa tysiące siedemnastym: Koledzy natychmiast rozdrapali większość książek, które przyniosłem z biblioteki. Ja wziąłem tę, której nikt nie chciał - Rok 1984 George'a Orwella (s. 358).

 

środa, 22 marca 2017
Księżyc nad Fuzhou. Wiersze z epoki Tang, Dialog 2016

 

Na drzewach pałacu lśnią smugi księżyca
Piękne oczy zerkają na uśpione kaczki
Wyjęła z włosów szpilkę i na krawędzi lampy
Rozgarnia czerwony płomyk, by uratować ćmę
(Zhang Hu, tłum. Małgorzata Religa)

Zazdroszczę poetom epoki Tang umiaru i harmonii, niewielu znaków, których potrzebowali by zapisać wszystko. Działo się to - według naszego kalendarza - w ósmym wieku, to znaczy zanim pojawiliśmy się my z naszym harmiderem, rozterkami i rozpasaniem słów. Nie potrafiliśmy, inaczej niż oni, kontemplować krajobrazów i opisywać księżyca. Tematem wiersza nie mógł stać się kamień. Wszystko zmieniło się u nas dopiero dwanaście wieków później po dwóch wielkich wojnach (Kamyki nie dają się oswoić / do końca będą na nas patrzeć / okiem spokojnym bardzo jasnym).

A więc oni, w tym ósmym wieku, pisali rzeczy, które dziś są równie przejrzyste. Zachwycali się, tęsknili i bali zupełnie jak my. I to mnie najbardziej zadziwia: jasność ich słów. Choć może ta jasność to wyłącznie złudzenie, gdy zapis znaków przekłada się na biały wiersz. Tłumaczce zresztą tomik zawdzięcza przypisy, dla mnie równie ważne, co sama poezja jak ów, który wydaje mi się chińską wersją sądu Parysa:

W państwie Qi było trzech wybitnych generałów. Jeden z doradców księcia, w obawie, że generałowie mogą w przyszłości zagrozić księciu, obmyślił plan, jak ich łatwo usunąć. Poradził księciu, aby ofiarował im dwie brzoskwinie, które miały przypaść dwóm najbardziej zasłużonym z nich. W wyniku sporu generałowie popełnili samobójstwo: jeden ze wstydu, że jego zasługi nie dorównały innym, dwaj pozostali z poczucia winy, że spór o brzoskwinie doprowadził szlachetnego człowieka do śmierci (s. 144).

 

poniedziałek, 24 października 2016
Dziennik. Chińska baśń

 

Naprawdę wszystko wygląda inaczej niż na pozór.

Spełnieniem życiowych marzeń i zwieńczeniem kariery osoby wykształconej było objęcie urzędu. Gdy urzędnik dochodził do wniosku, że jego kariera nie ma perspektyw lub nie przebiega pomyślnie - nie zawsze z jego woli - często decydował się na życie w odosobnieniu. Opuszczał wtedy miasto i przenosił się na wieś. Mógł tam zajmować się uprawą roli lub wieść życie pustelnicze na łonie natury. Rozmawiał o jesieni w cieniu tungowca (co odmalował Mei Qing). Obserwował przylot sikorek na drzewa na parkingu.

(Źródło cytatów: materiały z wystawy "Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego". Sama ekspozycja natomiast rozczarowuje, zwłaszcza gdy porównać ją do krakowskiej wystawy "W przestrzeni smoka", tutaj).

(23.10.2016)

 

niedziela, 20 marca 2016
Nawet góry przeminą

 

 

 

1.

Sekwencja jak z "Wielkiego piękna". Z wyciemnienia wyprowadza pompatyczna melodia, która okazuje się być początkiem "Go West" Pet Shop Boysów. Najpierw z daleka, potem w zbliżeniu widzimy tańczących. Radość i entuzjazm. Sylwester 1999 roku. (Co robiłem wtedy? Bardzo możliwe, że w klubie osiedlowym na Bronowicach, tańczyłem "Go West", w każdym razie, zapisałem następnego dnia w swoim dzienniku naiwnego młodzieńca: wyszedłem, jak rzadko, bezgranicznie szczęśliwy).

2.

Ten film od pierwszej minuty porusza, lecz w sposób bardzo dyskretny, nie poprzez wyciskanie łez, atakowanie emocjami, nie, "Nawet góry przeminą" jest po chińsku ascetyczny: w obrazach, słowach, świetnie dopracowanej muzyce. Życie jest uniwersalne, myślę sobie, że to akurat marzec: ta sama radość i entuzjazm, konieczność wyborów, które okazują się być nieodwracalne. Bliski ten film, bo właściwie jestem równolatkiem bohaterów: wybieram w tym samym czasie, co oni.

3.

Pytam A., czy sądzi, że tytuł jest biblijny. Kluczem do odpowiedzi być może jest wycieczka po australijskim wybrzeżu: 12 skał nazwanych Apostołami. Jedna z bohaterek mówi, że było ich osiem, a teraz są tylko trzy. Nawet góry przeminą, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie (Iz 54, 10). Miłość: to jest dobra odpowiedź na pytania, zarówno o to, o czym jest film, jak i o to, o czym jest owo uniwersalne życie.

4.

Z innej perspektywy można powiedzieć, że fabuła filmu opowiada o przemianie, w której sami braliśmy udział (i znów Shanxi okazuje się całkiem bliskie naszym okolicom, chociaż zupełnie odmienne). Pierwszy niemiecki samochód, na który można wyrywać dziewczyny; obrazek opery w Sydney jako tło ślubnego zdjęcia (ach, ten urok folderów szwajcarskich biur turystycznych!); melancholijna prowincja, nawet bardziej Górny Śląsk niż Lu. A potem: szaleństwo konsumpcji, drogie samochody, Australia na żywo. Tylko, że zaczyna brakować - i tam, i tu - czegoś najważniejszego: więzi z ludźmi. (Kiedyś już autor bloga stawiał tezę, że konsumpcja zabiła wiarę, podobnie zresztą - ten film to udowadnia - jak nadzieję i miłość).

5.

(Spojler) Znów "Go West". Dwadzieścia pięć lat później (film wybiega w przyszłość, ale nie zamienia się, dzięki Bogu, w opowiastkę o latających samochodach) nie ma już wokół tamtych ludzi. Melodia też jest tylko wspomnieniem. Zostaje naśladowanie tamtego szczęścia, tamtej nadziei - rozpamiętywanie. A. twierdzi, że mimo wszystko "Nawet góry przeminą" jest filmem pozytywnym. Z sali kinowej nie wychodzi się przybitym, raczej zadumanym: poszukuje się w pamięci siebie wtedy i porównuje z sobą dzisiaj.

Słowa klucze: sweter w paski, labrador, walizeczka dziecięca na kółkach (A. widziała potem w czasie podróży jedną taką i od razu skojarzyła z filmem)

(3,5/4,5)

 

(źródło: filmweb.pl)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6