2016: 8 filmów, 75 książek - 2015: 39 filmów, 78 książek - 2014: 66 filmów, 89 książek - 2013: 46 filmów, 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl

Wpisy z tagiem: polityka

środa, 24 maja 2017
Dziennik. Przemowa byłego mistrza ortografii

 

Dni dyktand przypominały mały sąd ostateczny. Dzień przed czytało się regułki z partykułą by albo partykułą nie albo wielką i małą literą, studiowało, powtarzało wyjątki a potem zapadała cisza, słychać było tylko kroki wychowawczyni i jej monotonny głos nieodróżniający ó od u i ż od rz. Byle nie popełnić błędu, najmniejszego nawet, bo za przecinki to było ćwierć albo pół oceny w dół a autor bloga był wówczas szkolnym mistrzem ortografii i nie mógł sobie pozwolić na najmniejszą omyłkę.

Po latach dawny mistrz ortografii siedzi w jednej z sejmowych sal, dowiadując się, że sejm stoi ponad ortografią (co jest logiczne - skoro stoi ponad konstytucją, to być może również w przyszłym referendum należałoby zadać suwerenowi pytanie czy dysleksja nie powinna stać się oficjalną pisownią?) a potem (tym razem nie było o żołnierzach wyklętych), że zasady pisowni małą literą ustalono w Trzeciej Erpe jako element planu poniżania Polski. O tak! Więcej wielkich liter: Partia, Partia, Partia.

Ale właściwie znużony mistrz ortografii sprzed ćwierć wieku chciałby zadać posłom i posłankom zupełnie inne pytanie: Dokąd zmierzacie?

Nie, nie chodzi o ortografię. Czemu jednak klęczycie przed ołtarzem i świętokradczo wyciągacie usta do hostii, skoro uczynki miłosierdzia macie za nic?

Nie, nie chodzi o ortografię. To nie ortografia poniża Polskę (24.05.2017).

 

czwartek, 09 marca 2017
Dziennik. Entuzjaści nad kieliszkiem węgierskiego wina

 

(...) często podawał się za demokratę, twierdził, że szanuje konstytucję. W rzeczywistości jednak żywił przekonanie, że w jego przypadku nie stosują się ani zasady demokratyczne, ani konstytucyjne ograniczenia, został bowiem wybrany przez Boga. Stwórca przemawiał jego ustami (...) po cóż więc demokracja (J. Krakauer, Pod sztandarem nieba, s. 144).

Nie, to akurat o mormonach, a nie tak jak sobie pomyśleliście. Dokonywaliśmy dzisiaj trudnego wyboru: wino czy prosecco z okazji, której się akurat dobrze domyślacie. Dawno nie było we mnie tyle entuzjazmu, co w wieczornym metrze (09.03.2017).

 

środa, 08 marca 2017
Dziennik. Rokosz

 

Szkoda, że Dziecko takie małe i nie zapamięta - dlatego czynię wyłom w osobistych wynurzeniach - bo znacznie by mu to ułatwiło naukę historii w podstawówce. Dlaczego doszło do rozbiorów? Dlaczego I Rzeczpospolita upadła z hukiem?

Oto przed nami pierwsza rekonstrukcja upadku. Nie szukajcie winy cudzych królów! Nie rozumiejąc, że służą carowi, wolą pozbawić Polaka tronu, byleby było po ich myśli, byleby mu się podwinęła noga. Nieważne państwo, szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. Oto cała polska małość, która usta wypycha wielkimi słowami, odsądza innych od czci, a Polskę ma za nic. Polska to wygodny frazes. Ale jeśli będzie trzeba, za moskiewskie tytuły można ją sprzedać.

Jedna z niewielu rekonstrukcji historycznych, która wyszła jak żywo (06.03.2017).


(Przypis: nic, co zostało powyżej napisane nie oznacza jednak, że zachwyca mnie postać obecnego Pana Europy, czemu dawałem wyraz np. tutaj).

środa, 15 lutego 2017
Dziennik. Opowiadanie z cesarsko-królewskich czasów

 

Działo się to dzień po tym jak Gawriło Princip swoim seicento dokonał zamachu na premier Cekanii, gdzieś na północnych rubieżach państwa, które rozlewało się od Adriatyku po podkarpacką nieckę.

Wiele znaków było już przedtem: do autora bloga napisał oficer C.K. regimentu artylerii zgłaszając się na organizowane przez tegoż spotkanie. A potem był zamach.

Otóż tego dnia siedzieli w knajpie, pod portretem najjaśniejszego prezesa, na który napaskudziły muchy, zastanawiając się, co też z Gawriło Principem stać się powinno.

- Czapa jak nic – powiedział taki jeden, co to ostatnio nerwowo popalał papierosy po ważnym spotkaniu, usiłując napotkanym hofratom donieść na kolegów. – Pewnie, pewnie – odezwały się głosy, wspominając jak to drzewiej w Cekanii trzeba było polować na psy, żeby dzieci nakarmić. – Rozstrzelać z całą rodziną, i adwokatem, co to nie zgadza się z linią cesarsko-królewskich śledczych – dodał ktoś inny jeszcze bardziej radykalny – a seicento koniecznie do kasacji.

Usłyszeli chichot, chichot narastał w knajpie, cała knajpa trzęsła się od chichotu. To chichotała Historia, Historia umierała ze śmiechu. (To było największe zadziwienie w całym Sarajewie: sąd skazał Gawriło Prinicipa na więzienie, nie na szubienicę).

(11.02.2017)

 

sobota, 04 lutego 2017
Jedyny tekst polityczny jaki skończyłem od początku roku

 

1. 

Pewnego roku żyłem w kraju, w którym wszyscy dokoła chcieli być wielcy. Taka epoka, doświadczenie nie uczyło, że nadejdą ciężkie czasy. Wielka Serbia, Wielka Chorwacja, Wielka Macedonia, Wielka Albania. Wiecie już, że wtedy ulegałem manii wielkości i unosił mnie patos, łopoczące flagi, ręce na sercu. A potem była rzeź. Wielkość okazała się jedynie sumą małych zbrodni.

Od tamtej pory nieufnie podchodzę do rzeczy wielkich.

2.

To wcale nie wymaga szczególnej skłonności do zła lub psychopatycznego umysłu. Jeśli ktoś ci wmawia, że obcy to źli, mordercy, dzicy i na dodatek atakują ciebie a jednocześnie opowiada bzdury, że nad twoim narodem króluje bezpośrednio Chrystus, że cała wasza historia to tylko heroiczna opowieść a ty jesteś obrońcą narodu i wiary, to w końcu słowa nie wystarczą.

W końcu trzeba będzie tego sąsiada Bośniaka (nic, że jest twoim szwagrem) zastrzelić albo wsadzić do obozu, tam się nim zajmą.

3.

Adolf Hitler miał rację, co do tych lewaków - powiada młodzieniec, a potem dodaje, że Wałęsa to ubek, choć sam w osiemdziesiątym dziewiątym był w żłobku. Tym, co ich nie dotknął tragizm historii, najłatwiej wmówić propagandowe bzdury. Jako pierwsi zaczynają chorować na wielkość.

Choroba na wielkość jest zakaźna, ma słabe rokowania i praktycznie nie ma lekarstw.

4.

Dochodzę do punktu, w którym muszę zapisać: wielkość narodu i wiara w Chrystusa wykluczają się wzajemnie. Oprócz Jezusa historii, Chrystusa wiary, istnieje jeszcze Chrystus polityki, ten, którego przywódcy używają dla legitymizacji własnych poglądów. To ten Chrystus niewierzących polskich biskupów, ten, który błogosławi sieciom energetycznym i o którym opowiadają politycy, jakoby im objawił właściwą ścieżkę ku wielkości.

Chrystus, który nie wpuszcza dziesięciorga sierot z Aleppo, kamienuje cudzołożnicę, potępia celnika a Piotrowi radzi, żeby się powiesił. Nasz własny Chrystus z Wielkiej Polski.

 

środa, 28 grudnia 2016
Dziennik. Dwie kobiety i pewien mężczyzna

 

Barbara

Zimno i wilgotno połączyło się w końcu w coś konkretnego, czemu nadano nazwę orkan Barbara. Objawiało się to dującym wiatrem, sennością za kierownicą oraz ogólną szarością przechodzącą w grafit. Ilekroć jechaliśmy do Lu., doznawałem wyżynnych olśnień, ilekroć wracaliśmy, napotykała nas jakaś katastrofa: monstrualny korek, karmienie Dziecka w McDonaldzie na Zakręcie, wirujący na jezdni kot albo - jak dzisiaj - orkan.

Serena

Dziecko usypiała Serena. Dziecko wpatruje się w Serenę jak w obrazek. Po etapie rozmawiania poprzez "W żłobie leży", śpiewania na osiedlu "Ody do radości", wychwalania radzieckiej kosmonautki, kolędowania wierszyka o katarze, który spotkał Katarzynę, postanowiliśmy pójść na łatwiznę. Piccolo coro dell'Antoniano z komórki: w ten oto sposób w naszym domu, a teraz i w aucie zagościła Serena. Przyznajmy się: chyłkiem przemycamy Dziecku tęsknotę za Południem. (Serenę można napotkać tutaj).

Pewien mężczyzna

Słowem dnia był "pucz". Zanim dotarliśmy do domu, twierdzenie o puczu w miejscowości Ś. zdobyło już zapewne status dogmatu (nie łudźmy się: miejscowości Ś. jest w tym kraju na pęczki). Cała historia wydawała się tak absurdalna, że przypomniała mi o książce męża Jo-Jo, byłej żony Adriana Mole'a (jednego z bohaterów mojego dzieciństwa), której tytuł brzmiał "Zamach stanu - postkolonialne alternatywne rozwiązanie zamiast demokracji". Gdyby owe rojenia były jedynie żałosne, tak że moglibyśmy się wspólnie pośmiać, ale przecież z dogmatów naśmiewać się nie wolno.

(27.12.2016)

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19