2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl

Wpisy z tagiem: podróże

wtorek, 20 marca 2018
Kalabria. Dziennik (2)

 

7. El Castella - Scolaricum - Reggio Calabria

Nawet dla weteranów siedemnastki, droga krajowa SS 106 nazywana Jońską jest nie lada wyzwaniem. Z zaplanowanych trzech godzin jazdy, wychodzi bez mała siedem. Miasta są brzydkie, po lewej za oknem linia kolejowa (przez czas jazdy nic nią nie przejeżdża), za nią Morze Jońskie. Trzeba nauczyć się - podobnie jak na Wyspie - hamować nagle, bo ktoś poszedł po ciastka, przejeżdżać mostami z jednym pasem ruchu, wymijać stare fiaty pandy, które w swoim tempie jadą pomiędzy kolejnymi miejscowościami, z których każda miała niegdyś grecką nazwę. Podróż po Wielkiej Grecji. Najprościej opisać drogę mówiąc, że jedziemy po podeszwie włoskiego buta. Stąd, gdy dojeżdżamy do palców pojawia się w nas jakaś dziwna radość. Przed nami morze, i zaraz, zaraz pojawi się Wyspa króla Rogera.

 


(Scolaricum)

Geometria gajów oliwnych naprzeciw gramatyki napisów nagrobnych. Pozbawione popiołów urny w gablotach i dziewięć szczeniąt labradora na podwórku za muzeum, gdzie pracownicy i studenci wychodzą palić. Tyle po drodze jest historii, a my dalej do carrefoura.

Lubię miasta - powiedziała A. - kiedy znaleźliśmy się w Reggio, z którym - jak się już połapało w zasadach ruchu drogowego - wszystko było w porządku. Deptak, te same sklepy co wszędzie, pizza na kawałki czynna do późna. (Dzień, w którym pomyślałem, że i tak chcę już wracać, albowiem:

Piosenka ze Stilo: Dotarliśmy do ruiny: ruiny naszych płonnych nadziei, podróżnych zamierzeń i chęci odpoczynku. Nie wysiedliśmy w Stilo).

 

 
(Wota Persefony)

 

8. Reggio Calabria - Scilla

O poranku całe Reggio wypełniło się całującymi parami. Wszyscy z widokiem na morze, bo każda ulica była tu z widokiem na morze, ach jakie to romantyczne miasto (dopóki nie spróbujesz wyjechać z niego w południe i nie zrozumiesz, że Południe oznacza całkowitą dowolność jazdy wąskimi uliczkami pod górę, a potem ulicą świętej Anny do autostrady, skręt w lewo).

Z muzeów archeologicznych to jest - może poza Agrygentem - najpiękniejsze w całych południowych Włoszech. Można oczywiście za radą przewodnika podziwiać na parterze wyłącznie brązy z Riace (zobacz jaką pan ma pupę - pokazujemy Dziecku starożytne pośladki), ale na górnych piętrach obfitość. To tutaj przywołują wota Persefonę (tę samą, co ją po Wyspie razem z jej matką goniliśmy).

Pensjonat prowadzi staruszka (długo zajmuje mi rozszyfrowanie wykaligrafowanego hasła wi-fi). Zresztą całe miasto jest stare, wąskie i słone, morze wylewa się na nie co jakiś czas. Na nasz balkon też. Nasz balkon wisi nad falami i może udawać łódź. Niebieską łódź, taką jak w małym rybackim porcie, do którego chadzają koty.

Pani była Polką (za dużo tych kotów - mówi, a tam siedzi akurat taki rudy z rudymi oczami i zapewne chciałby coś opowiedzieć), ale podawała gęsty krupnik z soczewicą, taki jak jedliśmy dawno temu w Modice na Wyspie (Wyspę widać z zamku): zupę ubogich prowincji Południa. Śpiewał Fabrizio De André. Rudy z rudymi oczami przypatrywał się podejrzliwie.

Trudno uwierzyć, że Scylla była potworem.

 


(Morze wylewa się na Scillę co jakiś czas)

 

9. Scilla - Tropea

Nie należy wierzyć Włochom, jeśli mówią o odległościach na piechotę. Maszerowaliśmy do Tropei już trochę czasu i wciąż nie było pewne, czy dwadzieścia minut jest za nami, czy przed nami. Wokół rozciągały się pola czerwonej cebuli i pachniało szczypiorkiem. Kiedy wreszcie dotarliśmy, wspięliśmy się po nieskończoności schodków, zdarzył się nam mit. Ten o Midasie. Pragnęliśmy makaronu, ale za każdym razem, gdy znajdowaliśmy jakiś bar okazywało się, że możemy zjeść w nim jedynie trufle. Wszystko zamieniało się w słodycz, ciągle słodycz, aż w końcu jakaś pani za kontuarem spojrzała na Dziecko i na nas, i powiedziała bolognese.

Ciche miasteczko. Góruje nad nim zamknięty na cztery spusty sierociniec. W piekarni Any mieszkańcy rozmawiają o karetce, która zabrała kogoś z zawałem. Ciasto Any jest pulchne, drożdżowe, pachnące, przypomina dzieciństwo. Słychać morze.

10. Tropea

Widać morze. W piniach śpiewają ptaki (napisałbym słowiki, ale pewności żadnej). Słońce wpada do willi pana Aleksandra, który grywa w golfa. Ze ścian spoglądają przodkowie.

Na plaży pięć Amerykanek. Spędzą tu cały dzień a przyszły przed nami. Ich kolorowe stroje widać będzie z tarasu, gdzie właśnie para młoda ma samotną sesję. Czekamy na obiad. Dzisiaj po zimie otworzyli restaurację. Pojawiają się dzieci i mówią po polsku (tutaj pani też była Polką i podawała kalmary).

11. Tropea - Lamezia Terme

W wyjazdach cenię wanny i sny. Ten jest o zlinczowanej dziewczynce, która miałaby mieszkać w Lu. i śpiewać o Czasie. Nazywano ją Zegarynka i nie wiedziano, skąd się wzięła. Źli mieszkańcy zaciągnęli ją na świeżo zaorane pola i zabili, a nikt nie pomógł: po prostu zniknęła z miasta. Dwa razy mi się śni, więc za drugim razem budzę się i zapisuję przykładnie jak Nabokov.

Na plaży pięć Amerykanek. Wiszą nad nimi kolorowe domy. Kalabria jak z folderu.

 

niedziela, 18 marca 2018
Kalabria. Dziennik (1)

 

4. Lamezia Terme 

Postanowiłem poważnie opisywać podróże, nie jakieś pojedyncze wrażenia, ale - owszem - prawdziwy dziennik. Zwłaszcza, że w tutejszych księgarniach można nabyć dzienniki z Kalabrii Aleksandra Dumasa (pięć dziewięćdziesiąt euro) i Edwarda Leara (dziesięć euro, drożej, co zrozumiałe, zważywszy, że Kalabrię zwiedzał na piechotę). Samolot przylatuje wieczorem, rzuca nim, kiedy schodzi znad morza na ląd (pull up, pull up - szepcę ze strachem). Nazwa lotniska nic nie mówi. Pani w wypożyczalni samochodów łatwo ulega urokowi Dziecka.

Wieczór, w którym znowu wygrywa Silvio Berlusconi

Hotel był naprzeciw stacji kolejowej.
Wiatr wiał, aż palmy się chyliły.
Właściciel zrobił herbatę w pokoju z lamperią
a A. rzuciła się rozpakowywać jakby świat nie istniał.

 


(San Giovanni in Fiore)

 

5. Lamezia Terme - San Giovanni in Fiore

Wjeżdżaliśmy coraz wyżej w Apeniny, koniec Apeninów przyciągający jak wszystkie końce, śnieg na poboczach. Patrz, mówi A., jakie monumentalne drzewa. Aż wyjechaliśmy na płaskowyż Sila, gęsty deszcz na szybach. Miasto wyglądało jak umarłe. Szybko pogubiliśmy się pomiędzy kamiennymi domami i zamkniętymi restauracjami z napisem "sprzedam lokal". 

Chciałem u miejscowego jubilera zrealizować swoje marzenie: sprzedawał złote korony - do wyboru: otwarte, zamknięte, potrójne papieskie. Poza tym jego sklep wydawał się - pomijając przystanek autobusowy - najżywszym miejscem w San Giovanni in Fiore. Przestań chodzić z głową w chmurach - pomyślałem sobie, ale było to trudne, zważywszy na to, że miasto chowało się w deszczowych obłokach i trudno było rozróżnić, co było miastem, a co chmurą.

Trójca: trzy okrągłe okna w absydzie kościoła. Zastanawiam się, co było pierwsze: one czy teza tutejszego opata Joachima o trzech epokach w historii ludzkości?

 


(Willa Pani Lopez, San Giovanni in Fiore)

 

W willi ukrytej za młynem, nieopodal miasteczka, mieszkała pani Lopez. W pierwszej chwili stwierdziliśmy, że posiada - oprócz dziwnej willi - dziwne hiszpańskie nazwisko, ale w San Giovanni znajdował się pałac Lopezów a na owej willi tabliczka informująca, że została wybudowana dla pradziadka Lopeza w 1904 roku. Druga tabliczka, świeżo wydrukowana na drzwiach, stwierdzała, że obcym nie wolno wchodzić. Wbrew naszym obawom willa nie była nawiedzona a jedyne kroki za drzwiami były krokami pani Lopez przechadzającej się wśród rycin przedstawiających konie, zabytkowej porcelany i rodzinnych zdjęć.

Jestem ciekawa świata, pani Lopez pyta o Polskę, byłam jedynie w Rumunii, no i w Słowenii i Chorwacji, ale Słowenia i Chorwacja to przecież też Włochy.

Ludzie z Sila

Nie są piękni, tajemnicze plemię żyjące na płaskowyżu (jedno z wielu: zapuszczając się głębiej można napotkać Arboreszów oraz mówiących językiem griko). Miejscowy fotograf, Saverio Marra, przez pięćdziesiąt lat ustawiał ich do zdjęć na pamiątkę (do zawieszenia w domu, do wysłania dla ojca w Etiopii albo do syna w Nowym Jorku). Przyglądamy się im w albumie w szafce u pani Lopez (Lopezowie są też oczywiście na zdjęciach).

 


(źródło:  Saverio Marra fotografo: immagini del mondo popolare silano nei primi decenni del secolo, Electa, Mediolan 1984)

 

6. San Giovanni in Fiore - Santa Severina - Capo Colonna - El Castella

Zjazd z Sila w kierunku Morza Jońskiego oznacza zmianę pory roku. Ilekroć (a robimy to trzy razy) tego dnia przyjeżdżamy do muzeum, powtarza się ten sam rytuał. Dziwią się, zapalają światło, następnie: we czwórkę usiłują po włosku opowiadać, co widać (San Giovanni in Fiore); dają po sobie poznać, że spieszą się na obiad i jak tylko wyjdziemy przekręcą klucz w zamku i przemkną do miasta (Santa Severina); przyglądają się nam, bo z Dzieckiem jesteśmy ciekawsi niż greckie urny (Capo Colonna).

 


(Capo Colonna)

 

Hery nie lubiłem nigdy: pewnie przez Parandowskiego, Herkulesa i jego niemiłe przygody. Na miejsce jej świątyni przypłynęła potem cudowna Matka Boska. Dla której ze świętych kwitną więc dzisiaj jaskry, pytam sam siebie w ruinach?

Drobnica morska. Lampy oliwne. Głowy nieznanych wschodnich bogów. Lwy na ścianę. Dużo monet. Tyle zostaje.

Duje wiatr. W zimowe miesiące Morze Jońskie wcina się w cypel. Na ulicy Katedralnej jest tylko mały kościółek oraz ośrodek wczasowy, który mruga "San Francisco". Jesteśmy jedynymi gośćmi w hotelu "Hannibal" (nikt po Zamie nie myślał tutaj o dehannibalizacji), który chlubi się słoniem w herbie (czy słonie pływały okrętami?). Rodzin tutaj niewiele (sprawdzam dopiero w Reggio), pamiątek nie sprzedają o tej porze roku, pani piecze dla nas rogaliki.

 

piątek, 02 marca 2018
Dziennik z Londynu

 


(Kolekcja kolibrów, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, źródło: a.b.)

 

Autor

Za miesiąc kończę trzydzieści osiem lat. Ale na trzydzieści osiem czuję się już od dawna, od miesiąca, dwóch. Może nawet na czterdzieści. 

(Zawsze przygotowany na najgorsze.)

Home

Tych, którzy wracają witamy w domu - powiedziała po polsku stewardessa w Luton. 

(Całkiem ich tu sporo, uświadamiam sobie, tych, co zapełniali dzienniki, które autor przyszłego bloga zapisywał wieczorami, tych co nawet zdążyli na jego czytanie, choćby T., tych, co stali się zupełnie obcy w Warszawie a potem na amen wyjechali. Do podręcznika z angielskiego).

Klasa ogólna z angielskim

Rok temu w lutym zobaczyłem Londyn i powiedziałem A., że pojedziemy tam razem. No to jesteśmy. Pan nie radzi sobie przy czekinie. 

(Patrz, mówię, anglicyzowali nas po cichu. Więcej wiemy o Londynie, o mind the gap, o krukach w Tower niż o jakimkolwiek innym mieście. Cały poczet nauczycieli i nauczycielek wbijał nam to do głowy. No to jesteśmy).

Pora obiadowa

Cmoka ze smakiem, ślinka cieknie, Francuz na widok wypchanego dzika. 

(Jesteśmy w świątyni Darwina. Obejrzeliśmy naszego wujka z Neandertalu, tyranozaura, co kłapie zębami, wypchanego Niedźwiedzia, tego od Maszki, choć nieco wypłowiał, i kamieni szlachetnych na metry. Za chwilę pójdziemy na obiad, ale na razie przy wypchanym dziku słuchamy Francuza).

Słoń nr 15

Kiedy usiądzie się na górze, przed przednią szybą, w czerwonym autobusie, a jeździliśmy nimi zawzięcie, kłócąc się ze sobą o miejsce: ja z Dzieckiem i M., to wtedy jest jak na słoniu. Przyglądasz się dachom furgonetek, na zakrętach rozbijasz w pył mniejsze auta i wjeżdżasz prosto w uciekających turystów. 

(Dlatego ani ja z Dzieckiem, ani M. nie możemy ustąpić sobie miejsca).

Thirteen

Skoro moją pasją jest podglądanie i podsłuchiwanie, tudzież zaglądanie do czytanych książek, w Londynie uważnie wynotowuję ten galimatias kolorów i języków. Na przykład kiedy idziemy wieczorem na makaron.

(Trwają czyjeś trzynaste urodziny, o czym świadczą baloniki w kolorze pink, por. Maszka, odcinek 44, i każda z zaproszonych zdaje się być przedstawicielką innego skrawka świata. Ach, jak mi tu dobrze, mówię do siebie, lepiej nawet niż w berlińskim metrze, jakże nie lubię narodów żyjących w akwarium).

Elwira

Po to tu przyjechaliśmy (choć może wcale nie po to, pomyślę później, tylko żeby pobyć przez chwilę z przyjaciółmi, jeść arbuza w kostkach i kłócić się o miejsce przy oknie?), znów dostaję dreszczy jak w salach z Balthusem.

(9 marca 2015 roku znienacka, bez żadnego komentarza, pojawił się na blogu Amadeo Modigliani. Przyjemność obcowania ze sztuką wypierała przyjemność oglądania filmów. A.M. opanował mnie zupełnie. Już wtedy była tam Elwira.

Stoję pośród kobiet, które namalował (a które za czasów A.M. budziły oburzenie: portretował bezwstydnie ich włosy łonowe). Owe panny z Montmartre'u i Montparnasse'u, dzisiaj zaliczamy do nieśmiertelnych. Wśród nich Elwira uśmiecha się nieśmiało. Wszystkie one, ona także, mamią swym oczami niespokojnymi, upojnymi. Zostań z nami, mówi Elwira.

Dlatego obejrzawszy wszystkie sale zachwytu, nie mogę wyjść tak po prostu, muszę jeszcze powrócić, pożegnać się z nią. Modigliani, Tate Modern).

Zuzanna

Pomiędzy poważnymi Holbeinami, dziewczynką Degasa, której niania rozczesuje włosy na plaży, kąpiącymi się w kropkach chłopcami Seurata, patrzy na mnie Zuzanna. Zuzanna wychodzi z kąpieli, nie ma obok niej starców. Zaraz zaraz, to ja ją podglądam. To ja jestem starcem (Francesco Hayez).

(Za miesiąc kończę trzydzieści osiem lat. Ale na trzydzieści osiem czuję się już od dawna).

Raj

Bawimy się z Dzieckiem w raj na Soho Square. Po wszystkich trawnikach możesz biegać, zbierać liście palm, przysłuchiwać się głosowi czarnego ptaka, nie wolno ci jedynie deptać tej grządki, na której rosną tulipany. Dziecko unosi podeszwę. Ten moment, ta pokusa. I nagle zjawia się archanioł w żółtej kamizelce, i wygania nas i gości tulących się na ławkach, i zamyka ogród. Dlaczego zamknęli? - pyta Dziecko, a ja odpowiadam, że siedemnasta trzydzieści.

(Powróciliśmy więc do irlandzkiego kościoła, gdzie Dziecko zdołało rozrzucić ulotki Czym jest życie wieczne?)

Autor (repryza)

Obfitość symboli: motyle, które łowił pan V.N. (motyl jest jedynie motylem, ale cóż począć z imago jako metaforą?) i huśtawki, na których bachantki czciły Dionizosa (zapewne nie śpiewały przy tym: Ogórek, ogórek...)

(Wszystko co robimy po to, żeby nie zapomnieć, pieszczotliwie uchwycić się czasu, który jest pomiędzy nami. Sztuka, fotografia, literatura, kilka momentów z przyjaciółmi. Coś, co jest naprawdę i mija).

Noc, w którą wracamy

Zaczął padać śnieg. Znów jeździliśmy czerwonymi autobusami i biegliśmy po moście. Tomik kosztował jedynie funta (co za gratka dla kolekcjonera miejsc, słów, pamiątek podróżnych). Kiedy odmrażają nam skrzydła, J. i M. siedzą za nami, czytam o Śmierci Fryzjerze.

(It’s just/ a moment/ he said, we die/ every night, William Carlos Williams)

  

poniedziałek, 12 lutego 2018
Dziennik z Kastylii i La Manchy

 

Niebo 

Snowfall in Madrid zapowiada kapitan. Krążymy więc w chmurach ujęci tym paradoksem.

Kolej podmiejska

Zimno powoduje, że jeszcze gęściej zbijają się w hałaśliwe stadka.

 


(Balthus, Piękne dni, 1944-1946, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Smithsonian Institution, Waszyngton, źródło: mydailyartdisplay.wordpress.com)Łaska

Znane mi w literaturze opisy tego typu zjawiska dotyczą Kaplicy Sykstyńskiej (nic z tego), Mona Lizy (w ogóle), ewentualnie mistrzów trecento (lekko przy Giotto). Oto przybyłem, stoję przed "Pokojem" i czuję jak po płatach mózgu przechodzą mi ciarki. Nie spodziewałem się z każdym włoskiem takiej doskonałości; gry światła i cienia na udach Teresy; tego, jak dziewczyna w bieli odsłania lub nie odsłania piersi. Chłonąć płótno (Derain, Balthus, Giacometti. Una amistad entre artistas, Fundacja MAPFRE).

O mnie

Pewnego lata De Chirico objawił mi upalną pustkę. Nikt nie potrafił namalować jej lepiej, więc teraz biegnę - choć trudno się było oderwać - od Balthusa i Deraina do niego. Patrzę na nich - spoglądają na mnie: pustka i manekiny (El Mundo de Giorgio de Chirico, Caixa Forum).

Dworzec

W dworcowej kawiarni ciągle mnie pytają o pięćdziesiąt centów.

Taksówka

Tego wieczoru, w Toledo, z Niemcem przebiegałem przez ulicę do taksówki. Kiedy wsiadaliśmy, taksówkarz wskazał ręką na taksometr i spytał: no falta ticket? Nie trzeba, odpowiedzieliśmy z Niemcem, który podwójnie wymknął się własnej definicji.

Katedra w Toledo

Ci, co nie pójdą do ognia wcale nie są zadowoleni. Wołają do nich ci z czyśćca, przeszkadzają w modlitwie. W welonie są bowiem bezcieleśni i bezpłciowi, ale nie głusi. Zwłaszcza kiedy pół lew, pół dzik rozprawia się z jakąś niewiastą na pierwszym planie, tuż pod Bogiem (Kapitularz).

Selfie dla potomnych: ów mężczyzna patrzy z lekką dumą. Szata skazańca odbija się w nieskazitelnie wypolerowanej zbroi. Pochwała dobrze wykonanej roboty (El Greco, Obnażenie z szat).

Ci, co będą prowadzić na egzekucję przypominają zwierzęta: ich wykrzywione twarze w każdym motłochu świata. Chrystus jest bardzo zmęczony. W różowych szatach jak w nocnej koszuli (Francisco Goya, Pojmanie Chrystusa).

Wszystko jest jak powinno być: zasmucone anioły, opłakujące niewiasty, oddany Jan. Tylko setnik zauważył, wskazuje zdziwiony. Krzyż jest pusty (wystawa w katedrze)

 


(źródło: a.b.)

 

Podglądanie

Chińczycy jęczą na znak przewodnika. Razem oglądamy grę palców na pogrzebie hrabiego Orgaza.

Sklep 

Zakonnica ma sto lat i szalik. Wyobrażam sobie, że jest ostatnią siostrą od świętego Antoniego: sama jedna została pośród słodyczy.

Miasto śpi

Punktualnie o szóstej zatrzaskują się okiennice sklepów z mieczami i marcepanem. Toledo milknie. Zanurzając się w wąskie uliczki, przechodzień przemyka niezauważony. Może dowoli gubić się w górę i w dół. Przebiega kot. Nikt go tu nie odnajdzie.

Śniadanie

Wiedenka mówi: rano piję kawę i jakieś ciastko. Nagryza we wzorki tosty z nutellą.

 


(źródło: a.b.)

 

Widok

W słońcu poranka teren staje się Derainem.

Stupor

Babka w kolejce przed nami doznała ataku dziwnej apatii, jak zając, co nieruchomieje w światłach samochodu. Nie ruszała się. Cała kolejka z lewej za nią. Obsługa naziemna powtarzała siguiente, ale ruszali tylko ci z prawej. Ona nic. Wykręciłem walizkę i poszedłem na koniec prawej. Kiedy mijałem ową kobietę, pani od sprawdzania i odrywania powiedziała siguiente. Zgodnie z przewidywaniami tamta nie ruszyła się z miejsca. Wszedłem w rękaw.

Lotnisko

Sądząc po rozmiarach lotniska w Madrycie, Imperium Hiszpańskie istnieje i ma się dobrze. To stąd Krzysztof Kolumb odlatywałby do Nowego Świata: Isabel - arcykatolickie linie lotnicze. Kiedy kołujemy, nie zachodzi nad nami słońce.

(5-7.02.2018)

  

wtorek, 05 grudnia 2017
Dziennik. Wyspiański i inne boskie przyjemności

 

Przeciw tęsknocie, ennui i Weltschmerzowi,
przeciw sikorkom za szarymi oknami,
przeciw rutynie targów, kawiarni i kłótni o zmywanie,
przeciw smutnym oczom na autoportrecie Edvarda Muncha,
przeciw ibupromowi i prospanowi,
usiedliśmy o dziewiątej pięć w pociągu do Krakowa, tam gdzie J. i M., i Jo.

 


(źródło: a.b.)

 

Notatki o przyjemnościach

Białe pola stykały się z białym niebem. Bażant uciekał przez zaspy. - Jak pięknie - szeptali wyglądając przez okno. - Ima! - wołało Dziecko.

Sala wyglądała jak wielki grobowiec. - Tam leży Bóg Ojciec - powiedział autor bloga.

Przeprócha. Nachylali się nad polną wyką, nad rozmarynem i nad pokrzywami.

Krótkie ołówki Stanisława Wyspiańskiego.

Risotto z pesto dyniowym i kurczakiem, piklowaną dynią, podane z rukolą i parmezanem.

Na szezlongu przeciąga się nieco zmanierowany Tadeusz Kościuszko. Tyle zapamiętuję z wystawy #dziedzictwo.

Prószyło z lekka. Stali pod kawiarnią. Jedli pastel de nata. Obrazek z zimowego filmu.

Wysiadając z windy, jakiś Włoch przyuważył Dziecko. Zaczął wyciągać zza kaptura pomarańczowy balonik. Skąd z nim wracał - sprawdzali pociągi? Z wycieczki do Auschwitz.

(02.12.2017, życie po prostu) 

  

środa, 01 listopada 2017
Dziennik pisany w październiku (odc. 2)

 


(zaczyna się od mapy siedemnastotysięcznego miasta, Europejskie Centrum Solidarności, październik 2017)

  

Muzea gdańskie. Puste pole

Przyjechaliśmy nocnym pociągiem razem z A., dawno to było, jeszcze sporo budynków, drzewa przy bramie z Leninem, i pomiędzy tymi budynkami miał być koncert Żanamiszelażara, tamże balet żurawi. Wzdłuż ulicy do stoczni stali jej byli pracownicy, usiłując sprzedać spóźnialskim wręczane im za darmo bilety.

Opowieść zaczyna się od mapy siedemnastotysięcznego miasta z własnym szpitalem i liniami autobusowymi. Zaraz potem pojawią się bohaterzy naszej wolności z imionami i nazwiskami, za ich plecami zniknie tych szesnaście tysięcy dziewięćset pozostałych. (A jeśli jest jakieś pragnienie wśród obecnie rządzących to jedynie zastąpić owych bohaterów sobą, wymazać tamtych, tak jakby Pies Pluto mógł kiedykolwiek przysłonić Myszkę Miki).

Wystawa nigdy nie spogląda na puste pole, na łąki, które kiedyś były stocznią. Umyślnie kieruje nas ku Trzem Krzyżom i - gdzieś w oddali - wieżom Głównego Miasta. Nikt nie pyta, co się stało ze stocznią, gdzie się podziali tamci anonimowi strajkujący, czy aby nie przeszkadzają w szczęśliwym zakończeniu, które umieszczono w ostatniej z sal?

Brakuje w romantycznym Europejskim Centrum Solidarności opowieści o tej klęsce lat wolności, brakuje głosu przegranych i bezsilnych, którzy nie mieli wystarczająco siły. 

Motława. Incipit do poematu, który nie powstał nocą w hotelu naprzeciw dworca

Środkiem Motławy płynął łabędź, pozostawiając za sobą trójkąt wody.

 


(Sawiczewowie nie żyją. Wszyscy nie żyją. Została tylko Tania, "Dzienniczek" Tani Sawiczewej, 1941-1942, Muzeum II Wojny Światowej, październik 2017)

 

Muzea gdańskie. Sto dwadzieścia pięć gramów

Zdarza mi się płakać na filmach, choć skrzętnie to ukrywam, bo obawiam się nadmiaru patosu. Jest na patos zresztą przepis wykorzystywany przez reżyserów: podniosła muzyka i spowolnione zdjęcia. W muzeum rzadziej, tutaj - w sali o głodzie w Leningradzie - jak bóbr.

Umieszczone jest tam, obok opowieści o zapiskach dziewczynki, Tani Sawiczewej, której rodzina umarła z głodu, sto dwadzieścia pięć gramów czarnego chleba - dzienna porcja pożywienia w oblężonym mieście. Okruchy, które mówią więcej o wojnie niż niejedno zdjęcie.

To nie jest muzeum o historii wojny, to muzeum egzystencjalne, mówiące o wojnie jako zjawisku, stanie międzyludzkim. Doskonałe w swej opowieści o tym, czym ona jest: udręką, śmiercią, głodem, nienawiścią, która wybucha niepohamowana i całkiem zwyczajna, opanowująca sąsiadów z jednej wsi i kuzynów z jednej rodziny. Bo wojna nie jest bohaterstwem, jak wciska się dzisiaj młodym ludziom, jest największym g..nem, w jakie można wdepnąć.

Muzeum II Wojny Światowej wstrząsa. Tylko teraz biegają tam harcerzyki z Polską walczącą w klapie, tacy, co nic nie zrozumieli z wystawy.

Baśnie wschodnie

Tego wieczora długo siedzieli z M., tak długo, aż do jutra. Opowiadali sobie o miastach, które zostawili na Wschodzie. Nawet jeśli nie zaczynali od dawno, dawno temu, wiedzieli, że to wszystko jest już tylko baśń.

 


(Na hali padało i dyń było niewiele, Hala Mirowska, Warszawa, październik 2017)

 

Dynia czyli encyklopedia zagrożeń duchowych

Tyle zagrożeń duchowych - kolega z pokoju zabrał się za encyklopedię o nich - a autor bloga jednak postanowił kupić dynię, taką wyciętą, żeby postawić na oknie w kuchni. Na hali padało i dyń było niewiele, ale jedną mu się udało za dziesięć złotych.

Wracali ulicą Cmentarną, padało jakby bardziej a kierowcy dostawali białej gorączki: byle szybciej dowieźć znicze. Działo się to w świecie, gdzie duszy zagrażała dynia, ale już nie granice zamknięte przed uciekinierami i wiadro pomyj wylewające się z telewizyjnych ekranów.

Z toporem w głowie

Niamen - modliło się Dziecko, które dobrze czuło się z zaprzeczeniami. Ksiądz zapowiadał bal wszystkich świętych, zamiast osławionej dyni. Wyobraziłem sobie jak każdy święty przychodzi przebrany ze swoimi atrybutami: Agata z tacką, Łucja, Sebastian, Wawrzyniec, Piotr Męczennik.

Szyja

Obserwowałem czyjąś długą szyję w autobusie. Ranek był nieprzyjemny a ona taka wyniosła, ta szyja, bez szalika. Gęsia skórka, łabędź na Motławie, ćwiczenie zawierania emocji w niewielu słowach.

Psikus

Pukanie do drzwi jak przybijanie tez. To dzieci przychodzą po cukierki, o ich dyniowate dusze drżą biskupi.

(25-31.10.2017)

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33