2017: 69 książek - 2016: 75 książek - 2015: 78 książek - 2014: 89 książek - 2013: 60 książek
Archiwum
Zakładki:
zBLOGowani.pl

Wpisy z tagiem: książka

czwartek, 03 sierpnia 2017
Robert Walenciak, Modzelewski - Werblan. Polska Ludowa, Iskry 2017

 


(Wojciech Stan/PAP/CAF; Wiec poparcia dla PZPR w Radomiu, czerwiec 1976 r., źródło: odkrywcy.pl; Podobnie jak język propagandy ze stanu wojennego łatwo porównać z językiem obecnej telewizji, tak zdjęcie z tego wiecu trudno odróżnić od demonstracji poparcia ministra Żołędzia urządzonej miesiąc temu w Krakowie).

 

W lipcu czytałem niewiele, trzy książki: "Lolitę", "Boga zagubionego" i "Polskę Ludową" (czy ów wybór lektur coś o mnie mówi?). Zaczynając tę ostatnią żartowałem, a zbliżało się lipcowe przesilenie, że czytam ją po to, żeby wiedzieć czego się spodziewać. Bo obraz Polski Ludowej, który sączy się z oficjalnych komunikatów, brzmi mniej więcej tak:

Okres PRL był monolityczny, komunizm trwał niezmiennie. Polacy od początku masowo z nim walczyli. Tysiące żołnierzy wyklętych bohatersko, latami stawiało mu czoła. Garstka komunistów sterowana była ręcznie z Moskwy. Kościół bez przerwy walczył ramię w ramię z narodem. Wałęsa był agentem, generała Jaruzelskiego należałoby pozbawić stopnia. Jedynie Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeżu i Solidarność Walcząca, cieszące się masowym poparciem, zachowywały się krystalicznie. W osiemdziesiątym dziewiątym agenci dogadali się z oficerami prowadzącymi, którzy swoimi mackami przejęli państwo.

Przez pewien czas miałem studentów: troje, w porywach czworo i powtarzałem im na każdych zajęciach: pamiętajcie, to, co jest w podręcznikach i w przemówieniach polityków, ba, to co jest w muzeach, to nie jest historia. To powyżej to nie jest historia, to oficjalny komunikat, dzięki któremu największą klęskę można nazwać zwycięstwem a największą ohydę – nieznaczącym wypadkiem. Sama historia dzieje się w ciele, w pojedynczym człowieku, w tym, który musi wybierać. Historia nie jest monologiem.

Dlatego tak ważny jest ten dialog, który podejmują profesorowie Modzelewski i Werblan, ten który siedział w więzieniu i ten który był członkiem politbiura. I nic z tego, co zapisałem powyżej jako narrację dzisiejszej władzy, nie okazuje się być prawdą. Niestety czytanie książek to w Polsce rzadkość, podobnie jak krytyczne podejście do propagandy - ludzie łatwo uczą się zmyślnie fabrykowanych nie-historii. A kiedy zastanawiam się dzisiaj nad długim trwaniem, to okazuje się, że historia nie tylko jest powtarzalna (boskie przeznaczenie, karma albo los), ale Polacy są jej niezbyt pojętnymi uczniami.

 

poniedziałek, 06 lutego 2017
Monika Kompanikova, Piąta łódź, Książkowe Klimaty 2016

 

(Zoja Czerkaska-Nnadi, Do szkoły, 2016, (c) źródło: www.facebook.com/zoya.cherkassky. Do fabuły ten obraz nie pasuje, pokój na nim wygląda na zanadto szczęśliwy, dziewczynka ma czyste ubranie i pewno za chwilę usiądzie do śniadania. Całkiem inaczej niż Jarka z "Piątej łodzi".)Zaczyna się tak: w moich snach często pływają łodzie i po tym pierwszym zdaniu, po tym incipicie wiem, że chcę ją czytać, tak bardzo, że czynię to w jeden niedzielny - i jak wiecie, z poprzedniego wpisu, niezbyt wesoły - dzień. Kiedy zaczynam, wychodzę właśnie z kina, lekki śnieg, i ta Słowacja łączy mi się z tamtą Rumunią w jakiś przesmutny wschodnioeuropejski krajobraz, choć w przeciwieństwie do "Egzaminu" tutaj nikt niczym dodatkowym mnie nie obarcza.

Wyobrażam sobie to miasto, ten blok, te ogródki działkowe: autorka ułatwia pracę wyobraźni swoim sposobem pisania. Nietrudno mi nawet zobaczyć Jarkę jak siedzi na schodach i czeka aż ktoś jej otworzy (tak samo, pamiętam siedziały dzieci wiecznie pijanego małżeństwa Wróblów w R.) albo jak grzebie w ogródku rozjechanego kota. Oglądam film pod tytułem "Piąta łódź": rzadko mi się zdarza to przy czytaniu. Zastanawiam się, co jest jego (jej) głównym tematem: nieszczęśliwe dzieciństwo? siła wyobraźni? a może, a może historia Jarki tak naprawdę opowiada o potrzebie domu?

I znowu występują tu niemowlęta, i znowu przejmuję się losem wyimaginowanych, literackich niemowląt, jakby były moje własne. Zawsze będzie mnie zadziwiało, co też narodziny dziecka przestawiają w mózgu człowieka (książka o mózgu jest w planie na najbliższy miesiąc).